Upadłość konsumencka Warszawa - kompleksowa pomoc

 

Upadłość konsumencka Warszawa

Jeżeli znalazłeś się w tarapatach finansowych upadłość konsumencka pozwoli Ci pozbyć się długów i zacząć życie na nowo z czystą kartą. Radca prawny może załatwić za Ciebie wszystkie formalności i reprezentować Cię w Sądzie. Nie będziesz musiał martwić się nieznajomością procedur i koniecznością kontaktów z Sądem. Wystarczy, że zadzwonisz i napiszesz. Wstępna konsultacja telefoniczna z radcą prawnym jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Zajmujemy się upadłością konsumencką już od wielu lat, jesteśmy jedną z pierwszych Kancelarii, który zaczęła specjalizować się w świadczeniu pomocy prawne w sprawach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.  Możesz załatwiać wszystko online lub spotkać się stacjonarnie z naszymi radcami prawnymi w Warszawie. Znajdziemy najlepsze rozwiązanie w Twojej sytuacji.


Jak złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckie w Warszawie?

Forma elektroniczna 

Należy, w tym celu założyć konto w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, a następnie zalogować się do KRZ uzupełnić formularz wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

W przypadku, gdy nie posiadasz profilu zaufanego to powinieneś go założyć.


Forma papierowa

Możesz także złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w formie papierowej, np. na formularzu urzędowym wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a następnie przesłać go na adres:

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy

XIX Wydział Gospodarczy

ul. Czerniakowska 100 A, 00-454 Warszawa


Upadłość konsumencka Warszawa - cennik

Wynagrodzenie za reprezentację w sprawie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wynosi zwykle 4 200 zł. W ramach tej opłaty radca prawny odpowie na wszystkie Twoje pytania, dokona wnikliwej analizy sprawy, aby dobrać najskuteczniejszą strategię i taktykę procesową, przygotuje wszystkie dokumenty, w tym wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, i co ważne, będzie Cię reprezentować w sądzie, w tym na rozprawach. Twoją sprawę poprowadzi konkretny radca prawny, który będzie korzystać nie tylko ze swojej wiedzy, ale także z doświadczenia innych członków naszego zespołu, którzy są radcami i adwokatami posiadającymi wieloletnie doświadczenie w sprawach dotyczących upadłości konsumenckiej. Nie będziesz musiał płacić za dodatkowe dokumenty, udział w rozprawach itd., gdyż wynagrodzenie pokrywa cały koszt reprezentacji. Od samego początku będziesz wiedział, ile zapłacisz.

Oferta Kancelarii w sprawach upadłościowych dotyczących konsumentów 

 

Oferta Kancelarii w zakresie pomocy prawnej dla osób planujących ogłoszenie upadłości konsumenckiej

    • Bezpłatną, wstępną konsultację: Przedyskutuj z nami swoją sytuację, aby ocenić możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
    • Dokładną analizę sytuacji dłużnika: Ustalimy, czy postępowanie upadłościowe jest najlepszym rozwiązaniem w Twojej sytuacji.
    • Kwalifikację do postępowania upadłościowego: Określimy Twoje szanse na oddłużenie.
    • Pomoc w zgromadzeniu potrzebnych dokumentów: Zbierzemy wszystkie niezbędne dokumenty do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
    • Przygotowanie i złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości: Wniosek zostanie przygotowany przez radcę prawnego i złożony w Krajowym Rejestrze Sądowym.
    • Monitoring sprawy i kontakt z sądem: Reprezentujemy dłużnika przed sądem, monitorujemy przebieg sprawy i przygotowujemy wszelkie pisma w toku postępowania upadłościowego.
    • Interwencje w przypadku niekorzystnych postanowień sądu: Do tej pory zawsze udało się uniknąć takiej sytuacji, dzięki naszemu doświadczeniu w prowadzeniu setek postępowań.
    • Reprezentacja na rozprawach, jeżeli zostaną wyznaczone, bez dodatkowych opłat.

Wsparcie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej obejmuje:

    • Kontakt z syndykiem: Wspieramy w interakcjach z syndykiem oraz pomagamy w odzyskaniu kontroli nad rachunkiem bankowym.
    • Zaskarżanie działań syndyka i wycen nieruchomości: Pomagamy w zaskarżeniu niekorzystnych czynności syndyka oraz w sporach dotyczących wyceny nieruchomości.
    • Wnioski o wyłączenie składników majątkowych z masy upadłościowej: Na przykład wnioski o wyłączenie samochodu.
    • Wnioski o przyspieszenie zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych dłużnika: W tym wnioski o wypłatę zaliczek na ten cel.
    • Wnioski o ustalenie planu spłaty lub umorzenie zobowiązań: Składamy także wnioski o zmianę syndyka i pomoc w przygotowaniu sprawozdań z wykonania planu spłaty.
    • Doradztwo na każdym etapie sprawy: Nasze doświadczenie i dedykacja pomogą Ci przejść przez proces upadłości z większą pewnością i spokojem.
 

Ile trwa postępowanie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Warszawie?

Średni okres oczekiwania od dnia złożenia wniosku do wydania postanowienia o ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez Sąd dla miasta st. Warszawy wynosi 3 miesiące. Jest to jednak średni czas oczekiwania. W niektórych sprawach może on się wydłużyć nawet do 8 miesięcy, a w innych Sąd może wydać postanowienie nawet po miesiącu. Czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy upadłościowej zależy od pory roku (w sezonie urlopowym sądy rozpatrują mniej spraw) oraz od sędziego, któremu sprawa została powierzona

Na czas rozpoznania wniosku wpływają także nieprzewidywalne zdarzenia, takie jak choroba referenta, rezygnacja ze stanowiska czy inne przyczyny nieobecności. Forma złożenia wniosku również ma znaczenie: wniosek złożony elektronicznie przez portal KRZ od razu nabiera biegu, natomiast wniosek złożony w formie papierowej musi być wprowadzony do systemu przez pracownika sądu.

Ile trwa całe postępowanie upadłościowe?

Całe postępowanie upadłościowe, uwzględniając plan spłaty, może potrwać kilka lat. Na ten czas składa się:

  • Okres oczekiwania na rozpatrzenie wniosku: zwykle 3 miesiące
  • Likwidacja majątku i przygotowanie planu spłaty przez syndyka: zwykle 3 miesiące
  • Zatwierdzenie planu spłaty: zwykle 3 miesiące
  • Wykonanie planu spłaty: zwykle 36 miesięcy

Jak widać, cała procedura prowadząca do oddłużenia może w modelowym przypadku potrwać 4 lata. Natomiast, gdy Sąd umorzy zobowiązania dłużnika bez ustalania planu spłaty, oddłużenie można uzyskać nawet w pół roku.

Morbi in sem

Zadzwoń bezpośrednio do radcy prawnego Radca prawny udzieli Ci bezpłatnej konsultacji

Bezpłatna konsultacja telefoniczna

Wszystko zaczyna się od rozmowy. Możesz zadzwonić bezpośrednio do radcy prawnego lub umówić się mailowo lub za pośrednictwem formularza kontaktowego na rozmowę telefoniczną. Radca prawny dokona wstępnej oceny Twojej sytuacji prawnej. Jeżeli upadłość konsumencka okaże się rozwiązaniem dla Ciebie, prawnik zaproponuje spotkanie w naszej kancelarii. Będziesz rozmawiał bezpośrednio z radcą prawnym, który na co dzień prowadzi sprawy upadłościowe, a nie z samoistnym ekspertem, pośrednikiem, czy specjalistą od sprzedaży. Już na bezpłatnej konsultacji uzyskasz dawkę fachowej wiedzy i praktyczne porady.

Spotkanie z prawnikiem Możesz też załatwić formalności online.

Spotkanie w kancelarii lub dopełnienie formalności online

Na spotkaniu radca prawny odpowie na Twoje dodatkowe pytania i, gdy zdecydujesz się na upadłość konsumencką z naszą kancelarią, już tylko podpisanie umowy i pełnomocnictwa będzie Cię dzielić od rozpoczęcia współpracy z naszą firmą. Formalności możesz załatwić także online – umowę i pełnomocnictwo podpiszesz korespondencyjnie lub za pomocą Profilu Zaufanego. Twoją sprawę będzie prowadził konkretny radca prawny, a nie anonimowa osoba. Będziesz mógł uzyskać informacje dzwoniąc zarówno do niego, jak i do radcy prawnego, który będzie miał aktualnie dyżur. Wszelkie podane informacje będą objęte tajemnicą radcowską.

Pełnomocnik w Sądzie Radca prawny będzie reprezentował Cię w Sądzie.

Reprezentacja w sprawie

Jako pełnomocnicy, samodzielnie sporządzimy wszystkie wymagane dokumenty i wniosek do sądu. Nie będziesz musiał samodzielnie kontaktować się z wymiarem sprawiedliwości, wysyłać pism itd. Nie będziesz musiał mierzyć się z biurokracją, procedurami i skomplikowanymi przepisami prawa samodzielnie. Załatwiamy sprawy od A do Z, reprezentujemy, a nie tylko przygotowujemy dokumenty do podpisu przez klienta. Wniosek o ogłoszenie upadłości zostanie wprowadzony bezpośrednio do systemu informatycznego KRZ i wysłany do sądu, dlatego nie będziesz musiał obawiać się o długie oczekiwanie na wprowadzenie go ręcznie do systemu (osoby te mają naprawdę dużo pracy, więc czas oczekiwania może być długi).

Nasz zespół

Tworzymy kancelarię składającą się z kilku prawników (radców prawnych), którzy specjalizują się w sprawach o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Dzięki specjalizacji możemy poświęcić się takim sprawom z większym zaangażowaniem. Powierzając nam sprawę, zyskasz nie tylko pomoc prawną od radcy prawnego delegowanego do prowadzenia Twojej sprawy, ale także wsparcie całego naszego zespołu. Opieramy się na koleżeńskich relacjach; rozwiązujemy problemy wspólnie, bo dwie głowy to nie jedna.

 

Mecenas Joanna Orłowska-Pączek jest prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem  specjalizującym  się w obszarze upadłości konsumenckiej. Ta dziedzina prawa stanowi jej główny obszar ekspertyzy. W pracy zawodowej odznacza się wyjątkową dokładnością i starannością. Posiada umysł ścisły, co pozwala jej na perfekcyjne zarządzanie każdym aspektem sprawy - wszystko musi być zapięte na ostatni guzik.

Jakość zawsze stawia na pierwszym miejscu, wyprzedzając ilość. Jej perfekcjonizm jest cenioną cechą w roli radcy prawnego. Mec. Orłowska-Pączek jest również aktywna w dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem z innymi członkami zespołu, co przyczynia się do wzrostu kompetencji całej kancelarii.

Oczekuje wiele nie tylko od swoich współpracowników, ale przede wszystkim od siebie, co przekłada się na najwyższą jakość obsługi klienta. Jej zaangażowanie w obronę interesów klientów jest maksymalne, niezależnie od tego, czy sprawa dotyczy wielkiej korporacji, czy indywidualnego konsumenta. Dla mec. Orłowskiej każda sprawa jest równie ważna i traktowana z najwyższą starannością.

Mecenas Arkadiusz Orłowski pełni kluczową rolę w organizacji pracy naszej Kancelarii. Prawnik ten koordynuje także współpracę z innymi radcami prawnymi i adwokatami, tworząc zgraną drużynę prawniczą. Arkadiusz wyróżnia się dużą empatią, co czyni go nieocenionym partnerem dla naszych klientów i współpracowników.

Jest mistrzem w znajdowaniu nieszablonowych rozwiązań prawnych, często pełniąc rolę pierwszego kontaktu z klientem. Jego umiejętności interpersonalne i profesjonalizm zapewniają, że każdy klient czuje się wysłuchany i zrozumiany.

Mec. Orłowski posiada bogate doświadczenie procesowe w reprezentacji niepłacących dłużników, dzięki czemu potrafi skutecznie bronić praw swoich klientów w sądzie. Jest również autorem wielu publikacji prawnych, co świadczy o jego głębokiej wiedzy i zaangażowaniu w rozwój prawniczy.

Jako wsparcie dla innych członków zespołu, Arkadiusz pomaga zarówno na płaszczyźnie mentalnej, jak i merytorycznej, podnosząc standardy naszej współpracy i efektywność w obsłudze klientów.

Zalety ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Upadłość powoduje umorzenie egzekucji Nie będziesz musiał martwić się egzekucją i windykacją.

Brak postępowań egzekucyjnych i windykacyjnych

Jeżeli męczą Cię telefony od windykatorów oraz pisma od komorników i sądów, ogłoszenie upadłości konsumenckiej przyniesie Ci ulgę. Po ogłoszeniu upadłości wszelkie postępowania egzekucyjne prowadzone przez komorników sądowych i skarbowych zostaną umorzone. Wierzyciele oraz windykatorzy przestaną się z Tobą kontaktować, mogą jedynie zgłosić swoje wierzytelności syndykowi, który zdecyduje o ich uznaniu. Ty nie będziesz musiał się już tym martwić, ponieważ we wszystkie majątkowe sprawy sądowe wstąpi syndyk działający w Twoim zastępstwie.

Zaliczka na potrzeby mieszkaniowe Za dom lub mieszkanie dostaniesz środki na wynajem.

Możliwość otrzymania zaliczki na wynajem mieszkania

Jeżeli w momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej posiadasz na własność dom lub mieszkanie, w którym zamieszkujesz, możesz ubiegać się o zaliczkę na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Jest to związane z koniecznością opuszczenia dotychczasowego lokum. W przypadku egzekucji komorniczej nie możesz skorzystać z takiego przywileju, jesteś zmuszony oddać swoją nieruchomość i nic nie otrzymasz w zamian. Z uwagi na ten fakt nie warto czekać, ponieważ jeśli Twoja nieruchomość zostanie zlicytowana w postępowaniu egzekucyjnym, nie będziesz miał możliwości uzyskania zaliczki na nowe mieszkanie.

Umorzenie długów Głównym celem upadłości konsumenckiej jest umorzenie długów.

Ostateczne pozbycie się długów

Jeżeli posiadasz zadłużenie, którego nie jesteś w stanie spłacić w ciągu kilku lat, a nawet całego życia, jedyną szansą na oddłużenie jest postępowanie upadłościowe. Każdy zasługuje na drugą szansę, aby rozpocząć życie na nowo z czystą kartą. Dzięki upadłości konsumenckiej możesz otrzymać taką szansę. Jeżeli jesteś osobą zadłużoną, z całego serca życzę Ci, aby suma Twoich długów wynosiła dokładnie 0 zł. W przypadku upadłości konsumenckiej możemy mówić o pewnym automatyzmie - nie musisz walczyć o oddłużenie, po prostu je otrzymasz po spełnieniu określonych warunków.

KROK 1

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Aby uzyskać postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, konieczne jest złożenie wniosku. Sąd ogłosi upadłość konsumenta, jeśli stał się on niewypłacalny, co oznacza, że nie jest w stanie realizować bieżących zobowiązań w całości lub w części. Uznaje się, że dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli jego zaległości w spłacie długów wynoszą co najmniej trzy miesiące. W postanowieniu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej sąd wyznaczy syndyka. Postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej zostanie zamieszczone w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Niezwłocznie po publikacji postanowienia wszystkie rachunki bankowe dłużnika zostaną zablokowane.


KROK 2

Kontakt z syndykiem

Syndyk niezwłocznie powinien skontaktować się z upadłym konsumentem, którego sprawę prowadzi. Dłużnik może także zainicjować kontakt samodzielnie. Po kontakcie syndyk powinien złożyć stosowną dyspozycję, aby umożliwić upadłemu korzystanie z rachunku bankowego. Konieczne będzie również osobiste spotkanie z syndykiem. Najczęściej syndyk przyjeżdża w tym celu do miejsca zamieszkania dłużnika, rzadziej spotkanie odbywa się w kancelarii syndyka. Na tym etapie syndyk musi ustalić, jaki majątek i dochody posiada dłużnik. W tym celu zwróci się do upadłego o informacje oraz dokumenty, a także zleci poszukiwanie majątku komornikowi. Ważne jest, aby dłużnik współpracował z syndykiem, ponieważ brak współpracy może prowadzić do umorzenia postępowania bez oddłużenia.

KROK 3

Upłynnienie majątku dłużnika

Syndyk ma za zadanie upłynnić majątek dłużnika, aby do funduszu masy upadłości trafiły środki pieniężne. Jeżeli jakiś składnik majątku nie da się upłynnić, np. nikt nie chce kupić nieruchomości położonej w nieatrakcyjnej lokalizacji, istnieje możliwość wyłączenia danego składnika z masy upadłości, a wówczas dłużnik go zachowa. Decyzje w tym zakresie podejmuje sąd upadłościowy na wniosek dłużnika lub syndyka. W przypadku, gdy do masy upadłości wchodzi nieruchomość, syndyk powinien zlecić jej wycenę rzeczoznawcy majątkowemu, który sporządzi operat szacunkowy. Upadły może zgłaszać do operatu szacunkowego zarzuty.

KROK 4

Ustalenie planu spłaty

Syndyk sporządza projekt planu spłaty, w ramach którego określa, jak długo dłużnik będzie musiał spłacać wierzycieli i ile będzie wynosić miesięczna rata. Syndyk może też zaproponować, aby sąd umorzył zobowiązania dłużnika bez ustalania planu spłaty. Syndyk powinien także sporządzić opinię dotyczącą przyczyn niewypłacalności dłużnika. Opinia ta jest bardzo ważna. W sytuacji, gdy sąd ustali, że dłużnik doprowadził do niewypłacalności z własnej winy, plan spłaty może zostać wydłużony do 7 lat.

KROK 5

Wykonanie planu spłaty

Po prawomocnym ustaleniu planu spłaty dłużnik może przystąpić do jego wykonania. W ramach planu spłaty dłużnik co miesiąc wpłaca określoną kwotę na rachunki poszczególnych wierzycieli. Dłużnik musi także co roku składać sprawozdania z wykonania planu spłaty. W tym celu można posłużyć się wzorem takiego dokumentu. Sporządzenie takiego sprawozdania nie jest trudne.


KROK 6

Umorzenie zobowiązań

Otrzymanie postanowienia o umorzeniu wszystkich zobowiązań to wielka radość dla każdego upadłego. Od tego momentu może on rozpocząć życie na nowo bez długów. Co prawda informacja o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej będzie znajdować się w bazach BIK jeszcze przez kilka lat, ale sam upadły nie będzie już miał długów.

Koszt samodzielnego ogłoszenia upadłości konsumenckiej w Warszawie

Opłata sądowa za złożenie wniosku o upadłość konsumencką wynosi 30 zł. Kwotę tę można przelać na rachunek bankowy Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, z siedzibą przy ul. Czerniakowska 100 A, 00-454 Warszawa. Numer rachunku bankowego to: 55 10101010 0400 3522 3100 0000. W tytule przelewu należy podać swoje imię i nazwisko z dopiskiem „opłata sądowa od wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej”.

Można także wnieść opłatę gotówkową bezpośrednio w kasie Sądu. Dodatkowo, w przypadku składania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w formie elektronicznej przez portal Krajowego Rejestru Zadłużonych, istnieje możliwość wniesienia opłaty online. Można płacić za pomocą BLIK-a, karty lub przelewem.

Jeśli zdecydujesz się złożyć wniosek samodzielnie, to będzie to jedyny koszt, z którym musisz się liczyć. Możesz także ubiegać się o całkowite zwolnienie z kosztów, składając stosowny wniosek i dołączając oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach oraz źródłach utrzymania. Jednak sądy rzadko uwzględniają takie wnioski ze względu na symboliczny charakter opłaty.

Koszt pomocy prawnej w sprawie o ogłoszenia upadłości konsumenckiej w Warszawie  

Jeżeli natomiast chciałbyś powierzyć sprawę radcy prawnemu lub adwokatowi, ich wynagrodzenie nie może być niższe niż 3 600 zł. W praktyce reprezentacja w sprawie upadłościowej dotyczącej konsumenta kosztuje od 3 600 zł do 6 000 zł. W przypadku korzystania z pośredników, koszt ten może wzrosnąć nawet powyżej 10 000 zł. W naszej kancelarii w przypadku większości tego rodzaju postępowań ustalamy honorarium na poziomie 4 200 zł.

Ryzyko wyboru kancelarii prawnej lub firmy oddłużeniowej nie prowadzonej przez adwokata lub radcę prawnego

Przy wyborze kancelarii prawnej lub firmy oddłużeniowej, która nie jest prowadzona przez adwokata lub radcę prawnego, istnieje ryzyko, że osoby świadczące na Twoją rzecz usługi mogą być anonimowe. W takich przypadkach nie masz żadnych gwarancji, że posiadają one odpowiednie kwalifikacje. W swojej praktyce zawodowej często spotykamy się z klientami, którzy czują się oszukani przez działalność takich podmiotów. Niestety, często jesteśmy wtedy w stanie niewiele pomóc.

 

Najczęstsze pytania dotyczące upadłości konsumenckiej w Warszawie- F&Q

Czy sąd w Warszawie jest przyjazny dłużnikom?

Warszawski sąd często postrzegany jest jako instytucja przyjazna dłużnikom. Analiza praktyk sądowych w Warszawie ujawnia, że rzadko zdarza się, by sąd uznał, iż dłużnik doprowadził do niewypłacalności z własnej winy. W większości przypadków zarzut winy zostaje postawiony tylko wtedy, gdy dłużnik świadomie działał na szkodę wierzycieli, na przykład przez pozbywanie się majątku w formie darowizny. Natomiast, gdy przyczyną niewypłacalności jest lekkomyślność, uzależnienie lub inne okoliczności, które nie wskazują na celowe działania przeciwko wierzycielom, sąd może zezwolić na pełne oddłużenie dłużnika bez konieczności wydłużania planu spłaty do 7 lat.

Czy podatki i składki ZUS mogą być umorzone w toku postępowania upadłościowego?

Zgodnie z art. 491[21] ust. 2 ustawy o prawie upadłościowym, niektóre zobowiązania nie podlegają umorzeniu w toku postępowania upadłościowego. Wśród nie wymieniano podatków ani zaległych składek ZUS. Historia interpretacji tego przepisu przez organy podatkowe pokazuje, że ordynacja podatkowa, regulująca procedurę umorzenia zobowiązań podatkowych, była początkowo traktowana przez ograny podatkowe jako lex specialis w stosunku do prawa upadłościowego. Jednakże, obecnie administracja skarbowa zmieniła swoje stanowisko, a sądy w swoich postanowieniach o umorzeniu zobowiązań upadłego uwzględniają także zaległości podatkowe i składkowe.

Czy syndyk odwiedza dłużnika w domu po ogłoszeniu upadłości?

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, większość syndyków odwiedza dłużnika w jego miejscu zamieszkania. Chociaż prawo nie zobowiązuje syndyka do takiego działania, ocena sytuacji finansowej i osobistej dłużnika często wymaga osobistego spotkania w jego domu. Decyzję o wyznaczeniu syndyka podejmuje sąd, a dłużnik nie ma wpływu na wybór tej osoby.

Czy mogę wybrać syndyka w postępowaniu upadłościowym?

Nie masz możliwości samodzielnego wyboru syndyka, ale możesz zasugerować sądowi osobę na syndyka w swoim wniosku o ogłoszenie upadłości. Sąd jednak nie jest związany Twoim wnioskiem i w większości przypadków nie uwzględnia preferencji dłużnika.

Upadłość konsumencka a uzależnienie od alkoholu – Czy Sąd ogłosi upadłość?

Uzależnienie od alkoholu to choroba. Jeśli to uzależnienie jest przyczyną niewypłacalności, Sąd powinien ogłosić upadłość dłużnika i umorzyć jego zobowiązania, uznając uzależnienie jako przyczynę niezawinioną przez dłużnika. Ważne jest, aby dłużnik przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką podejmował próby leczenia nałogu i dołączył do wniosku zaświadczenia lekarskie, karty leczenia szpitalnego lub dokumenty od terapeuty potwierdzające leczenie, najlepiej w trybie stacjonarnym.

Upadłość konsumencka w Warszawie dla osób uzależnionych od narkotyków – Czy jest możliwa?

Niewypłacalność spowodowana uzależnieniem od narkotyków również może być uznana za przyczynę niezawiniona przez dłużnika. Sąd powinien uwzględnić uzależnienie od narkotyków jako przyczynę niewypłacalności. Do wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy dołączyć dokumentację potwierdzającą próby leczenia, najlepiej w

Upadłość konsumencka dla osób uzależnionych od hazardu – czy jest możliwa?

Uzależnienie od hazardu nie powinno stanowić podstawy do uznania, że stan niewypłacalności powstał z winy dłużnika, ani do wykluczenia planu spłaty. W Warszawie sądy są często przychylne dłużnikom w takich sprawach. W przypadku uzależnienia od hazardu, gdy było ono przyczyną niewypłacalności, do wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy dołączyć dokumentację potwierdzającą próbę leczenia nałogu. Sąd w Warszawie nie wymaga stacjonarnego leczenia uzależnienia od hazardu; wystarczy zaświadczenie potwierdzające terapię w trybie niestacjonarnym.

Upadłość konsumencka a informacja w BIK - jak długo?

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, informacja ta niestety znajdzie się w bazach Biur Informacji Gospodarczej. Dane te mogą być przechowywane przez okres 10 lat od dnia wydania przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Oczywiście, może to utrudnić dłużnikowi ubieganie się o kredyt lub pożyczkę. Warto jednak zauważyć, że w przypadku, gdy nie spłaci on swoich zobowiązań, na wniosek wierzycieli jego dane z informacją o zadłużeniu i tak zostaną umieszczone w takich bazach.

Czy będę musiał osobiście stawić się w sądzie w sprawie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Nie, aktualnie prawie wszystkie sądy, w tym Sąd Rejonowy dla Miasta st. Warszawy, nie wyznaczają rozpraw w celu rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej zapada na posiedzeniu niejawnym, czyli bez udziału stron. Sąd doręczy takie postanowienie dłużnikowi.

Czy mogę prowadzić działalność gospodarczą po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Tak, w momencie złożenia wniosku i podjęcia przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie powinieneś prowadzić firmy, ani posiadać statusu przedsiębiorcy. Niemniej jednak, po wydaniu przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, możesz założyć działalność gospodarczą. Należy jednak pamiętać, aby powiadomić o tym fakcie syndyka i uzgadniać z nim najważniejsze czynności związane z prowadzoną działalnością, zwłaszcza te, które łączą się z zaciągnięciem nowego zobowiązania.

Czy mogę ogłosić upadłość konsumencką, jeżeli jestem członkiem zarządu spółki?

Tak, członek zarządu spółki może ogłosić upadłość konsumencką, gdyż nie jest traktowany jak osoba prowadząca działalność gospodarczą. W momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej członek zarządu zostanie także automatycznie odwołany z funkcji.

Czy mogę ogłosić upadłość konsumencką, jeżeli mieszkam za granicą?

Jeżeli centrum Twoich interesów życiowych znajduje się w innym kraju niż Polska, tam pracujesz i nie posiadasz żadnego majątku lub rachunku bankowego w Polsce, np. mieszkania, to nie będziesz mógł ogłosić upadłości w naszym kraju. W takim przypadku możesz ubiegać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w kraju, w którym znajduje się centrum Twoich interesów życiowych.

Czy mogę wyjechać za granicę po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Tak, centrum Twoich interesów życiowych powinno znajdować się w Polsce w momencie złożenia wniosku o upadłość i wydania przez sąd rozstrzygnięcia. Gdy sąd ogłosi Twoją upadłość konsumencką, możesz przenieść centrum swoich interesów życiowych za granicę.

Czy syndyk zajmie wynagrodzenie, jeżeli pracuję za granicą?

Masz obowiązek współpracować z syndykiem. Nie możesz zatajać dochodów przed sądem ani syndykiem. Syndyk nie powinien jednak zająć kwoty, która w kraju, w którym przebywasz, jest wolna od zajęcia.

Kto płaci syndykowi?

Wynagrodzenie syndyka jest pokrywane z funduszu masy upadłości. Jeżeli jednak fundusz ten nie pozwala na pokrycie tych kosztów, pokrywa je Skarb Państwa. Sąd nie wezwie upadłego konsumenta do wpłacenia zaliczki na poczet kosztów postępowania upadłościowego, w tym wynagrodzenia syndyka.

Czy mogę ogłosić upadłość konsumencką, jeżeli posiadam tylko jednego wierzyciela?

Tak, w przypadku upadłości konsumenckiej nie jest wymagane posiadanie przynajmniej dwóch wierzycieli, jak ma to miejsce w przypadku upadłości gospodarczej.

Czy sąd może zmienić plan spłaty, jeśli zacznę lepiej zarabiać?

Nie, mówi o tym wprost art. 370d ust. 3 prawa upadłościowego, zgodnie z którym:

"W przypadku istotnej poprawy sytuacji majątkowej upadłego w okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli wynikającej z innych przyczyn niż zwiększenie się wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskiwanych z osobiście wykonywanej przez upadłego działalności zarobkowej, wierzyciel oraz upadły mogą wystąpić z wnioskiem o zmianę planu spłaty wierzycieli."

Oznacza to, że sąd może zmienić plan spłaty na niekorzyść dłużnika, jeżeli poprawa jego sytuacji finansowej nie wynika ze zwiększenia zarobków. Niemniej jednak, jeżeli dłużnik otrzymał spadek albo darowiznę, to niestety musi liczyć się z tym, że sąd może podwyższyć kwoty, jakie realizuje w ramach planu spłaty.  

Czy rodzina i pracodawca dowie się, że o upadłości?

Informacja o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej jest publicznie udostępniana w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Każda osoba, która posiada Twoje dane może sprawdzić czy i kiedy została w stosunku do Ciebie ogłoszona upadłość konsumencka. Stanie się niewypłacalnym to sytuacja, z którą może zmierzyć się każdy. Publicznie dostępne są jedynie informacje o ogłoszeniu upadłości, natomiast szczegółowe akta postępowania pozostają poufne. Dzięki temu osoby postronne nie mają dostępu do informacji o przyczynach Twojej niewypłacalności ani do historii, która do niej doprowadziła. 

Czy warto korzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego w sprawie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Zdecydowanie warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego w postępowaniu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Oczywiście, możesz działać samodzielnie, ale jeżeli zdecydujesz się na odpłatną pomoc prawną, powinieneś oczekiwać reprezentacji w sądzie. Samo sporządzenie dokumentów to za mało. Pełnomocnik nie tylko sporządzi dokumenty, ale także je podpisze, wyśle do sądu i będzie Cię przed nim reprezentował, co oznacza, że weźmie także odpowiedzialność za swoje działania. Adwokat lub radca prawny nie działa anonimowo, lecz pod własnym imieniem i nazwiskiem.

Czy stracę dom po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Po ogłoszeniu upadłości, cały majątek dłużnika, w tym dom, musi trafić do masy upadłościowej, która zostanie zlicytowana w celu zaspokojenia wierzycieli. Jeżeli w momencie ogłaszania upadłości konsumenckiej dłużnik był właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, w której zamieszkiwał, przysługuje mu prawo do otrzymania części ceny uzyskanej ze sprzedaży tej nieruchomości. Środki te są przeznaczone na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych dłużnika i jego rodziny przez okres 24 miesięcy, w praktyce chodzi o wynajem mieszkania i koszty przeprowadzki.

Sąd określa wysokość środków przysługujących dłużnikowi, biorąc pod uwagę średnią wysokość czynszu za wynajem mieszkania w miejscowości, w której znajduje się nieruchomość. Sąd powinien również uwzględnić czynsz za wynajem mieszkania o odpowiednim standardzie i wielkości, dostosowanym do potrzeb dłużnika i jego rodziny. W praktyce, kwota ta w Warszawie może wahać się od 30 do nawet 60 tysięcy złotych.

Dodatkowo, przed sprzedażą nieruchomości, dłużnik może zwrócić się do sądu o przyznanie pokrywanej przez Skarb Państwa zaliczki na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. We wniosku takim warto podać kilka ofert wynajmu mieszkań w miejscowości, w której znajduje się nieruchomość lub miejscowości sąsiedniej, w celu wykazania jaka kwota jest dłużnikowi potrzebna.

Co się stanie, jeżeli syndykowi nie uda się sprzedać nieruchomości?

Czasami zdarza się, że syndyk nie może sprzedać nieruchomości, co często dotyczy mniej atrakcyjnych lokalizacji, na przykład położonych w małych miejscowościach lub oddalonych od głównych ciągów komunikacyjnych. Nieruchomości z wadami prawnymi lub fizycznymi, takie jak samowola budowlana, również mogą być trudne do sprzedania. W takich przypadkach, na mocy art. 315 prawa upadłościowego, sędzia-komisarz może wyłączyć nieruchomość z masy upadłościowej, jeśli jej sprzedaż nie byłaby korzystna dla wierzycieli z powodu związanych z tym kosztów. W praktyce, sąd wyłączy nieruchomość z masy upadłości, jeżeli pomimo licznych przetargów nie znajdzie nabywcy.

Upadłość a współwłasność nieruchomości – czy syndyk zabierze udział we współwłasności nieruchomości?

 W przypadku współwłasności nieruchomości, udział w niej również trafia do masy upadłości. Syndyk może spróbować sprzedać ten udział, zawrzeć umowę o zniesienie współwłasności z pozostałymi właścicielami, lub wszcząć procedurę zniesienia współwłasności, składając stosowny wniosek do sądu. To ostatnie rozwiązanie jest stosowane jako ostateczność, gdyż procedura sądowa może trwać długo, a postępowanie upadłościowe powinno zakończyć się jak najszybciej. Jeżeli syndykowi nie uda się spieniężyć udziału, upadły lub sam syndyk może złożyć wniosek o wyłączenie tego składnika majątku z masy upadłościowej.

Upadłość, a własność samochodu – czy syndyk zabierze pojazd?

W przypadku samochodu, istnieje możliwość jego wyłączenia z masy upadłościowej. Samochód zawsze można sprzedać, nawet oddając go na złom. Jednakże, upadły może złożyć wniosek o wyłączenie pojazdu z masy upadłościowej, jeśli jest mu on potrzebny, na przykład do dojazdów do pracy. W praktyce sądy uwzględniają takie wnioski, jeżeli wartość pojazdu nie przekracza 5-8 tysięcy złotych. W przypadku bardziej wartościowych samochodów, niestety, wyłączenie z masy upadłościowej nie będzie możliwe.

Czy muszę upuścić mieszkanie lub dom po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Zgodnie z art. 57 prawa upadłościowego, dłużnik jest zobowiązany przekazać syndykowi cały swój majątek, w tym również nieruchomości. Osoba, która ogłosiła upadłość, powinna współpracować z syndykiem i nie utrudniać sprzedaży majątku. Oddanie nieruchomości jest również warunkiem niezbędnym do przyznania zaliczki na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, a następnie właściwej kwoty na ten cel. utrudnianie sprzedaży, może skutkować nawet odmową umorzenia postępowania upadłościowego bez oddłużenia

Czy syndyk zajmie mój rachunek bankowy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, wszystkie rachunki bankowe dłużnika zostają automatycznie zablokowane. Od tego momentu ich wyłącznym dysponentem jest syndyk. Nie oznacza to jednak, że osoba upadła nie będzie mogła korzystać ze swojego rachunku do zakończenia postępowania. W praktyce, po skontaktowaniu się z dłużnikiem, syndyk złoży stosowną dyspozycję w banku, upoważniając dłużnika do korzystania z rachunku na uzgodnionych zasadach. Syndyk może jednak w każdej chwili cofnąć taką dyspozycję, jeśli dłużnik będzie korzystał z rachunku niezgodnie z ustaleniami. W związku z tym warto posiadać pewną kwotę w gotówce w momencie ogłaszania upadłości, aby nie zostać pozbawionym środków do życia na kilka dni lub nawet tygodnie, gdyż tyle może trwać złożenie dyspozycji przez syndyka. Dłużnik może też samodzielnie skontaktować się z syndykiem, aby przyspieszyć ten proces.

Czy małżonek dłużnika dowie się o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Tak, syndyk ma obowiązek go poinformować. Jeżeli chodzi o innych członków rodziny dłużnika, mogą oni dowiedzieć się o upadłości, lecz małżonek dłużnika na pewno zostanie powiadomiony.

Czy mogę darować swój majątek przed ogłoszeniem upadłości?

Nie, darowanie majątku przed ogłoszeniem upadłości nie jest dobrym rozważaniem. Taka czynność może być uznana za nieważnąz mocy prawa (bez konieczności działań, jeżeli zostały dokonane nie wcześniej niż rok przed ogłoszeniem upadłości) lub bezskuteczną w stosunku do masy upadłości (syndyk lub wierzyciel musi wytoczyć skargę pauliańską, ma na to 5 lat od dokonania czynności), w zależności od daty jej dokonania i relacji łączącej dłużnika z nabywcą. Działanie w tym kierunku zostanie  szybko wykryte przez syndyka i może wiązać się z oskarżeniem o pokrzywdzenie wierzycieli, co może być nawet zakwalifikowane jako przestępstwo. Ponadto, dłużnik może zostać zobowiązany do wydłużenia planu spłaty wierzycieli do 7 lat.

Czy mogę sprzedać swój majątek przed ogłoszeniem upadłości?

Tak, sprzedaż majątku jest możliwa, jeśli transakcja nie będzie miała charakteru fikcyjnego ani powierniczego. Transakcja powiernicza oznacza, że nabywca ma obowiązek zwrócić przedmiot sprzedaży na każde żądanie. Ważne jest, aby cena uzyskana ze sprzedaży nie była zaniżona, a dłużnik powinien przekazać uzyskane środki syndykowi. Mogą wystąpić sytuacje, gdzie środki te zostaną wydane przez dłużnika, jednak w takim przypadku upadły musi udowodnić za pomocą stosownych dokumentów, że przeznaczył te środki na cele dopuszczalne w kontekście interesu wierzycieli, na przykład na spłatę wierzycieli.

Czy syndyk zajmie majątek wspólny małżonków?

Tak, cały majątek wspólny małżonków trafi do masy upadłości. Potwierdza to uchwała siedmiu sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z 16 grudnia 2019 r., sygnatura akt III CZP 7/19. Do masy upadłości nie wejdzie zatem połowa tego majątku, ale całość. Małżonek dłużnika będzie miał jedynie wierzytelność do masy upadłości o zapłacone kwoty odpowiadające powyżej wartości jego udziału. Pozycja małżonka będzie więc taka sama jak innych wierzycieli. W praktyce bardzo rzadko będzie mógł liczyć na zaspokojenie, podobnie jak inni wierzyciele. Upadłość jest zatem z zasady niekorzystna dla małżonka dłużnika.

Hipoteka na rzecz osoby trzeciej a upadłość. Czy zabezpieczenie wygaśnie?

Zgodnie z uchwałą siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 2023 roku (sygn. akt III CZP 11/22), w przypadku umorzenia zobowiązań upadłego, hipoteka ustanowiona na nieruchomości osoby trzeciej także wygasa. Oznacza to, że jeżeli zobowiązanie dłużnika było zabezpieczone hipotecznie na nieruchomości, która w momencie ogłoszenia upadłości do niego nie należy, to w momencie umorzenia jego zobowiązań wygaśnie również wspomniana hipoteka. Dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy osoba trzecia będąca właścicielem nie jest współdłużnikiem.