Mity i fakty na temat upadłości konsumenckiej
Upadłość konsumencka bez majątku nie jest możliwa
Fałsz. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest najbardziej korzystne właśnie, gdy dłużnik nie posiada majątku. W takim bowiem przypadku dłużnik nic nie traci, a może tylko zyskać, przede wszystkim umorzenie swoich zobowiązań w toku postępowania upadłościowego. Brak majątku, czyli tak zwane ubóstwo masy upadłościowej jest przesłanką nakazująca oddalenie wniosku o upadłość, ale tylko w przypadku przedsiębiorców, a nie konsumentów.
Syndyk lub Sąd może zakwestionować wynagrodzenie zapłacone Kancelarii bez uprawnień
Prawda. Za celowe koszty poniesione, w celu ogłoszenia upadłości konsumenckiej można uznać tylko wynagrodzenie adwokata, radcy prawnego lub doradcy restrukturyzacyjnego. Korzystanie z usług firm, które nie są prowadzone przez takie osoby może być potraktowane jako przejaw rażącego niedbalstwa. Syndyk w takim przypadku powinien ustalić, czy konsument nie został wprowadzony w błąd co do uprawnień Kancelarii. Jeżeli dłużnik był przekonany, że firma jest podmiotem uprawnionym do świadczenia usług adwokackich, radcowskich lub usług doradców restrukturyzacyjnych ma prawo domagać się zwrotu do masy upadłościowej wynagrodzenia takiej kancelarii, w związku złożeniem oświadczenia o uchyleniu się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu. Jeżeli natomiast działanie dłużnika było świadome należy rozważyć, czy działanie to nie miało charakteru rażącego niedbalstwa. W przypadku korzystania z usług adwokata lub radcy prawnego po pierwsze takie wynagrodzenie jest uważane za celowe, a ponadto szczegóły współpracy Klienta z profesjonalnym prawnikiem są objęte tajemnicą zawodową.
W postępowaniu upadłościowym nie jest potrzebny Ci pełnomocnik?
Fałsz. Pełnomocnik może zabezpieczyć Twoje interesy w toczącym się postępowaniu. Jeżeli nie stać Cię na pełnomocnika to złóż wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu. Możesz też sporządzić wniosek samodzielnie. Jeżeli jednak nie jest Ci potrzebna pomoc profesjonalnego prawnika, to tym bardziej nie korzystaj z odpłatnej pomocy osób. które prawnikami nie są, gdyż prawie na pewno wyrządzi to więcej szkody niż pożytku. Prawie każdego tygodnia zgłaszają się do nas osoby, które zostały właśnie w ten sposób poszkodowane. Jeżeli zamierzasz zlecić to komuś to zgłoś się do adwokata lub radcy prawnego, który nie tylko sporządzi wniosek, ale prześle go do Sądu i będzie Cię reprezentował.
Tylko firmy mogą ogłosić upadłość
Fałsz. Oczywiście kiedyś po części tak było. Dzisiaj upadłość konsumencka jest dostępna niemal dla każdej osoby zasłużonej dlatego liczba takich postępowań z roku na rok rośnie. W przypadku konsumentów upadłość konsumencka jest przywilejem, a nie obowiązkiem, tak jak ma to miejsce jeżeli chodzi o przedsiębiorców, którzy stali się niewypłacalni.
Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej stracę mieszkanie
Prawda. Cały Twój majątek wejdzie do masy upadłościowej. Jeżeli chodzi jednak o mieszkanie lub dom to możesz liczyć na to, że po jego sprzedaży w toku postępowania upadłościowego z sumy uzyskanej z tego tytułu zostanie Ci przekazana kwota, która ma pokryć Twoje potrzeby mieszkaniowe (wynajem mieszkania) przez okres 36 miesięcy. W przypadku zbycia nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnego nie możesz liczyć na ten przywilej, dlatego upadłość konsumencka jest znacznie korzystniejsza, niż egzekucja komornicza.
Upadłość konsumencka tak naprawdę w niczym nie pomogą
Fałsz. Głównym cele postępowania upadłościowego w przypadku konsumenta jest jego oddłużenia. Oznacza, to, że po skutecznym wykonaniu plany spłaty lub odstąpieniu od jego ustalenia zobowiązania dłużnika, które nie zostały spłacone zostaną umorzone.
Można wyzbyć się majątku przez ogłoszeniem upadłości konsumenckiej
Fałsz. Działanie na szkodę wierzycieli jest przestępstwem. Sąd lub syndyk ustalą, czy dłużnik wyzbywał się majątku, np. przekazał go w darowiźnie rodzinie. Jeżeli dłużnik nie ma majątku, niestety musi liczyć się z jego utratą, w zamian otrzyma umorzenie długów. Nie ma żadnego zgodnego z prawem sposobu, aby tego uniknąć. Próby bezprawnego wyłączenia składnika majątku z masy upadłościowej nie tylko będą nieskuteczne ale także będą łączyć się z wydłużeniem plany spłaty, odmową umorzenia zobowiązań, a nawet skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko dłużnikowi.
Upadłość konsumencka jest droga
Fałsz. Jeżeli samodzielnie przygotujesz wniosek i załączniki to będziesz musiał zapłacić tylko opłatę sądową w kwocie 30 zł. Jeżeli skorzystasz z pomocy adwokata lub radcy prawnego to również koszty nie będą wysokie. Upadłość konsumencka jest droga tylko jeżeli zdecydujesz się na pomoc podmiotów nieprofesjonalnych, pośredników, Kancelarii bez uprawnień itd. przede wszystkim dlatego, że nie uzyskasz tam profesjonalnej pomocy prawnej lub będziesz musiał zapłacić prowizję za możliwość skontaktowania z adwokatem i radcą prawnym, którego możesz znaleźć samodzielnie.
Radcy prawni i adwokaci nie zajmują się sprawami upadłościowymi
Fałsz. To tak jakby powiedzieć, że lekarze nie zajmują się chorobami serca. To właśnie adwokaci i radcy prawni w sposób fachowy zajmują się pomocą prawną dłużnikom, którzy chcą ogłosić upadłość konsumencką.
Po zakończeniu postępowania upadłościowego konsumenta i tak trzeba spłacić długi?
Fałsz. Po wykonaniu planu spłaty najczęściej nawet do 80-90 % zadłużenia nadal nie jest spłacona, ale pomimo tego zobowiązania zostają umarzane. Właśnie umorzenie zobowiązań jest podstawową zaleta upadłości konsumenckiej. Tych umorzonych zobowiązań nie trzeba spłacać, gdyż one zgodnie z prawem wygasają, już nie istnieją. Niestety wierzyciele mogą w związku z tym faktem ponieść szkodę, ale nie mogą żądać jej naprawiania przez dłużnika. Zobowiązania dłużnika wygasają w sposób definitywny.
Wszyscy dowiedzą się o tym, ze ogłosiłem upadłość
Prawda. Niestety, ale informacja o tym, że ogłosiłeś upadłości konsumencką będzie publicznie dostępna w Internecie. Jest to zrozumiałe, gdyż każdy wierzyciel, nawet ten, którego nie ujawniłeś we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma prawo zgłosić swoją wierzytelność syndykowi i żądać zamieszczenia jej na liście wierzytelności.
Informacja o tym, że ogłosiłem upadłość konsumencką zostanie zamieszczona w BIK
Prawda. Niestety po ogłoszeniu upadłości, a nawet umorzeniu zobowiązań przez okres 5 lat nadal informacja o tym fakcie będzie się znajdować w BIK.
Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej całkowicie utracę zdolność kredytową na wiele lat
Fałsz. Oczywiście umieszczenie informacji w BIK dotyczącej ogłoszenia upadłości konsumenckiej negatywnie odbije się na Twojej zdolności kredytowej, ale nie jest tak, że całkowicie ją utracisz. Na pewno wyższą zdolność kredytową będziesz miał po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej i pozytywnym zakończeniu postępowania, niż w sytuacji gdy nadal będą ciążyły na Tobie zobowiązania, jeżeli jesteś osobą zadłużoną to możesz spłacić zaciągnięte zobowiązania i odzyskać zdolność kredytową, jednak upadłość konsumencka jest właśnie dla tych osób, które nie są w stanie spłacić zaciągniętych zobowiązań.
O upadłości konsumenckiej dowie się mój małżonek
Prawda. Majątek wspólny małżonków wejdzie do masy upadłościowej, a więc Twój małżonek także będzie uczestnikiem tego postępowania. Co ważne do masy upadłościowej wejdzie cały majątek wspólny, a nie tylko połowa, a Twojemu małżonkowi będzie przysługiwać jedynie wierzytelność o zapłatę kwoty odpowiadającej połowie wartości tego majątku, jednak wierzytelność ta nie będzie w żaden sposób uprzywilejowana. Oznacza to, że Twój małżonek może nie uzyskać niezaspokojenia swojego wierzytelności, w zakresie przysługującego mu udziału w majątku wspólnym. Upadłość konsumencka może zatem nie być korzystna dla Twojego małżonka, nawet gdy jest korzystna dla Ciebie. Nie dotyczy to sytuacji, gdy małżonkowie zawarli umowę majątkowo małżeńską na podstawie, której została wprowadzona rozdzielność majątkowa lub na mocy orzeczenia Sądu taka rozdzielność majątkowa została wprowadzona. Warto jednak pamiętać, że umowa majątkowa małżeńska jest bezskuteczna w stosunku do masy upadłościowej jeżeli została zawarta w okresie 2 lat poprzedzając złożenie winsoku o upadłość konsumencką. Podobnie bezskuteczne jest orzeczenie Sądu ustanowić rozdzielność majątkową z datą późniejszą niż rok przed dniem złożenia wniosku o upadłość. Umowa majątkowa małżeńską nie może też naruszać praw wierzycieli. Niestety nie można zatem w żądny legalny sposób uniknąć włączenia majątku wspólnego małżonków do masy upadłościowej.