Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk, Kraków, Rzeszów to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Upadłość konsumencka Rzeszów

Specjalizujemy się pomocy niewypłacalnym dłużnikom, w zakresie ogłaszania upadłości konsumenckiej w Rzeszowie. Załatwimy sprawy kompleksowo w oparciu o udzielone pełnomocnictwo procesowe. Przygotowujemy dokumenty oraz reprezentujemy dłużników przed Sądem.

Upadłość konsumencka Kraków

Reprezentujemy także Klientów w postępowaniach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Krakowie. Zajmujemy się prowadzaniem spraw upadłościowych przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Pomogliśmy już kilkuset Klientom uwolnić się od długów.

Zadzwoń lub napisz. 

Świadczenia związane z pracą w szczególnych warunkach

Praca w szczególnych warunkach

  Osoby, które wykonują pracę w szczególnych warunkach są uprawnione do dodatkowych świadczeń emerytalnych. Kwestia spełnienia warunków do otrzymania konkretnego świadczenia często budzi wątpliwości samych zainteresowanych z uwagi na dość skomplikowane przepisy obowiązujące w tym zakresie. W niniejszym artykule zostaną omówione te zagadnienia w prosty, przystępny sposób.

Rodzaje świadczeń

  Przede wszystkim należy wskazać, że o świadczenie związane z pracą w szczególnych warunkach starają się osoby, które nie ukończyły wieku uprawniającego do przyznania emerytury na zasadach ogólnych. Możemy wyróżnić trzy warianty umożliwiające uzyskanie przez ubezpieczonego prawa do wcześniejszej emerytury lub emerytury pomostowej. W pierwszym wariancie ubezpieczony otrzyma swiadczenie, gdy przepracował 15 lat w szczególnych warunkach i wykazał 20 letni staż pracy w przypadku kobiet i o 5 lat dłuższy staż pracy w przypadku mężczyzn. W tym wariancie warunkiem jest jednak to, aby przesłanki te zostały spełnione do 31 grudnia 1999 r. Istotnym jest również to, że do pracy w szczególnych warunkach wliczają się wyłącznie okresy składkowe, a do ogólnego stażu pracy okresy składkowe i okresy nieskładkowe, które są jednak ograniczone czasowo do 1/3 okresów nieskładkowych. Dla przypadku w sytuacji gdy ubezpieczony posiada 30 lat okresów składkowych i 15 lat okresów nieskładkowych zaliczeniu będzie podlegać wyłącznie 10 lat okresów nieskładkowych. Jeżeli zaś ubezpieczony nie spełnił warunku stażu pracy w szczególnych warunkach lub ogólnego stażu pracy do dnia 31 grudnia 1998 r. nadal ma szansę na uzyskanie świadczenia. Chodzi tutaj o emeryturę pomostową. W tym drugim wariancie ubezpieczony musi jednak dodatkowo wykazać, że pracował w szczególnych warunkach również po 31 grudnia 2008 r co najmniej przez 1 dzień. Oczywiście praca w szczególnych warunkach po 31 grudnia 2008 r. jest kwalifikowana według wykazu zawartego w ustawie o emeryturach pomostowych. Warunek ten nie musi być jednak spełniony w wariancie trzecim, który znajdzie zastosowanie jeżeli ubezpieczony spełni warunki stażu pracy w szczególnych warunkach i ogólnego stażu pracy na dzień 31 grudnia 2008 r. W tej sytuacji ubezpieczony musi jednak wykazać, że przepracował 15 lat w pracy, która znajduje się w wykazie dołączonym do ustawy o emeryturach pomostowych.

Więcej informacji

  Kancelaria w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie zajmuje się pomocą w uzyskaniu świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym zakresie oferujemy analizę pod kątem uzyskania świadczeń emerytalnych oraz reprezentowanie w już toczących się postępowaniach z zakresu ubezpieczeń społecznych.  

Twórcy bloga - adwokat i radcy prawni

Autorem naszych publikacji są prawnicy z naszej Kancelarii, w tym adwokat Piotr Czyżyński, który prowadzi również Kancelarię adwokacką w Rzeszowie. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną adwokata Piotra Czyżyńskiego Kancelaria adwokacka w Rzeszowie.  Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami zamieszczanymi na blogu tej Kancelarii adwokackiej.

Zajmujemy się obsługą osób prywatnych, a także podmiotów gospodarczych między innymi z branży wirtualnych biur w Krakowie i Rzeszowie, transportowej czy księgowej. Prowadzimy stałą obsługę prawną firm bez konieczności wnoszenia stałych opłat abonamentowych.

Zaufali Nam

Kontakt z Kancelarią

Tel.

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)
Jarosław
, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus