Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Posiadamy także Kancelarie w Rzeszowie przy ul. Piłsudskiego 17/4, gdzie specjalizujemy się między innymi w pomocy w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej w Rzeszowie przed Sądem Rejonowym.

Oddział Kancelarii
w Przeworsku

Pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego w Jarosławiu z biurem w centrum miasta

Oddział Kancelarii
w Jarosławiu

Potrzebujesz prawnika z Przeworska? Zapraszamy do naszej Kancelarii w centrum miasta.

Formy popełnienia przestępstwa

Podstawowe formy popełnienia przestępstwa 

Podstawową formą popełnienia przestępstwa jest sprawstwo. Forma ta nie ma jednak charakteru indywidualnego. Przede wszystkim wyróżniamy sprawstwo indywidualne, które polega na tym, że dana osoba samodzielnie popełnia przestępstwo, jeżeli natomiast sprawca nie działa sam, lecz w porozumieniu z inną osobą mówimy o współsprawstwie. Kolejną formą sprawstwa jest sprawstwo kierownicze, które polega na tym, że sprawca nie wykonuje osobiście czynności, które wchodzą w skład znamion przestępstwa, lecz kieruje zachowaniem innej osoby, która w tym przypadku dopuszcza się np. sprawstwa indywidualnego. Wyróżniamy także sprawstwo z polecenia, które polega na tym, że sprawca poleca wykonanie czyny zabronionego innej osobie, z tym zastrzeżeniem, że musi to być osoba, z którą sprawca pozostaje w stosunku współzależności (np. stosunku pracy), a działanie sprawcy polecającego musi wykorzystywać ten stosunek zależności, czyli wprowadzać pewien element przymusowości, polecenia. Wymiar kary za wszystkie rodzaje sprawstwa jest ten sam, co oczywiście nie zmienia faktu, że Sąd indywidualizując rodzaj i wysokość kary bierze pod uwagę formę sprawstwa.

Formy zjawiskowe przestępstwa 

Inną niż sprawstwo formą zjawiskową przestępstwa jest podżeganie, którego nie należy mylić z sprawstwem polecającym, w przypadku bowiem podżegania osoba, która dopuszcza się tej formy zjawiskowej popełnienia przestępstwa nie nakłania sprawcy do popełnienia przestępstwa wykorzystując stosunku przynależności. Podżegający nakłania sprawcę do popełnienia czynu zabronionego, jednak decyzja sprawcy w tym zakresie jest podjęta w warunkach swobody wyboru zachowania. Formą zjawiskową popełnienia przestępstwa jest również pomocnictwo , które polega na tym, że osoba dopuszczająca się tej formy zjawiskowej popełnienia przestępstwa ułatwia sprawcy popełnienie przestępstwa, w szczególności dostarcza informacji (np. w jaki sposób popełnić przestępstwo), narzędzi (np. sprzedaje broń palną), czy też środków przewozu (ułatwia ucieczkę lub przewóz towaru który został skradziony, albo przywozi sprawcę na miejsce popełnienia czynu zabronionego). W przypadku podżegania oraz pomocnictwa Sąd stosuje karę w granicach przewidzianych dla sprawstwa. Jednak w przypadku pomocnictwa Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Warto zaznaczyć, iż nie jest przestępstwem i nie podlega karze podżeganie dokonane w warunkach prowokacji policyjnej.

Więcej informacji 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej zapraszamy do kancelarii Radcy Prawnego w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie. Obronę w sprawach karnym może świadczyć adwokat lub radca prawny. W naszej kancelarii zainteresowani mogą również uzyskać poradę w zakresie karnego, w tym prawa karnego wykonawczego.

Obsługujemy zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. specjalizując się w sprawach pracowniczych, dotyczących upadłości konsumenckiej oraz rejestrowych. Prowadzimy stałą i doraźna obsługę biura rachunkowych, firm transportowych, przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem nieruchomości, wirtualnych biur, które prowadzą działalność w takich miastach jak Rzeszów oraz Kraków. Zapraszamy  przedsiębiorców do kontaktu, w celu przedstawienia oferty na obsługę prawną ich firmy.

Zaufali Nam między innymi:

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

 

Znajdź Nas

Kontakt z Kancelarią 

Tel. 

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Jarosław, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus