Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk, Kraków, Rzeszów to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Upadłość konsumencka Rzeszów

Specjalizujemy się pomocy niewypłacalnym dłużnikom, w zakresie ogłaszania upadłości konsumenckiej w Rzeszowie. Załatwimy sprawy kompleksowo w oparciu o udzielone pełnomocnictwo procesowe. Przygotowujemy dokumenty oraz reprezentujemy dłużników przed Sądem.

Upadłość konsumencka Kraków

Reprezentujemy także Klientów w postępowaniach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Krakowie. Zajmujemy się prowadzaniem spraw upadłościowych przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Pomogliśmy już kilkuset Klientom uwolnić się od długów.

Zadzwoń lub napisz. 

Obrona konieczna i stan wyższej konieczności

Na czym polega kontratyp? 

Istota kontratypu w prawie karnym budzi wątpliwości. W niniejszym artykule przyjęto, że kontratyp wyłącza bezprawność czynu zabronionego co oznacza, że w przypadku zaistnienia kontratypu nie dochodzi do popełnienia przestępstwa. W doktrynie istnieją również inne stanowiska w tej materii, nie mniej jednak bezspornym jest, że kontratyp wyłącza pociągnięcie sprawcy do odpowiedzialności karnej. W przypadku gdy zaistnienie kontratypu budzi w postępowaniu karnym wątpliwości dobrze jest skorzystać z usług obrońcy w osobie radcy prawnego lub adwokata.

Na czym polega obrona konieczna w prawie karnym? 

Obrona konieczna to najbardziej znana postać kontratypu. Polega ona na tym, że sprawca popełnia czyn w celu odparcia bezpośredniego ataku na jego dobro prawnie chronione. Dobrem tym może być życie, zdrowie, ale także mienie czy wolność seksualną. Oznacza to, że nie popełnia przestępstwa osoba, która pozbawia życia napastnika, który ją zaatakował. Oczywiście obrona konieczna musi być adekwatna, co należy rozumieć przez to, że odparcie takiego zamachu może nastąpić przy pomocy środków adekwatnych do naruszonego dobra. Przekroczeniem granic obrony koniecznej będzie np. pozbawienie życia osoby która chce dopuścić się tylko kradzieży. W takich przypadkach Sąd może jednak zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a w sytuacji gdy przekroczenie granic obrony koniecznej było wywołane strachem lub wzburzeniem usprawiedliwionym okolicznościami zamachu sprawca nie podlega karze.

Stan wyższej konieczności

Stan wyższej konieczności polega na tym, że powstaje sytuacja w której koniecznym jest rozstrzygnięcie kolizji obowiązków. W takim przypadku należy poświęcić jedno dobro chronione prawem kosztem drugiego. Warunkiem braku odpowiedzialności w takich sytuacjach jest to, aby dobro poświęcone przedstawiało wartość wyższą niż dobro ratowane, lub przynajmniej dobro poświęcone nie przedstawiało wartości oczywiście wyższej niż dobro ratowane. Stan wyższej konieczności nastąpi zatem np. w przypadku gdy doprowadza się do zniszczenia drzwi w celi dostania się do osoby, która potrzebuje pomocy medycznej. Dobrem poświęcanym jest w tym przypadku prawo własności, natomiast dobrem ratowanym zdrowie lub życie człowieka. W przypadku przekroczenia granic stanu wyższej konieczności Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Sąd może w takich przypadkach orzec również, że odstępuje od wymierzenia kary jeżeli uzna takie rozstrzygniecie za zasadne. Stan wyższej konieczności nie znajduje zastosowania w przypadku osób które posiadają szczególny obowiązek w zakresie ochrony określonych dóbr nawet z narażeniem własnego życia (np. funkcjonariusze policji, żołnierze). Zapraszamy do kontaktu z kancelaria Radcy Prawnego położoną w centrum takich miast jak Jarosław, Przeworsk oraz Rzeszów.

Twórcy bloga - adwokat i radcy prawni

Autorem naszych publikacji są prawnicy z naszej Kancelarii, w tym adwokat Piotr Czyżyński, który prowadzi również Kancelarię adwokacką w Rzeszowie. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną adwokata Piotra Czyżyńskiego Kancelaria adwokacka w Rzeszowie.  Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami zamieszczanymi na blogu tej Kancelarii adwokackiej.

Zajmujemy się obsługą osób prywatnych, a także podmiotów gospodarczych między innymi z branży wirtualnych biur w Krakowie i Rzeszowie, transportowej czy księgowej. Prowadzimy stałą obsługę prawną firm bez konieczności wnoszenia stałych opłat abonamentowych.

Zaufali Nam

Kontakt z Kancelarią

Tel.

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)
Jarosław
, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus