Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Posiadamy także Kancelarie w Rzeszowie przy ul. Piłsudskiego 17/4, gdzie specjalizujemy się między innymi w pomocy w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej w Rzeszowie przed Sądem Rejonowym.

Oddział Kancelarii
w Przeworsku

Pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego w Jarosławiu z biurem w centrum miasta

Oddział Kancelarii
w Jarosławiu

Potrzebujesz prawnika z Przeworska? Zapraszamy do naszej Kancelarii w centrum miasta.

Oskarżyciel posiłkowy

Rola oskarżyciela posiłkowego w procesie karnym

Czasami możemy zaobserwować, że podczas rozprawy sądowej o charakterze karnym oprócz oskarżyciela publicznego jakim jest prokurator w odbywającym się procesie uczestniczy także oskarżyciel posiłkowy. Rolę oskarżyciela posiłkowego może pełnić pokrzywdzony, który ma prawo działać jako strona w tym charakterze obok oskarżyciela publicznego. Zdarzają się także przypadki samodzielnego występowania oskarżyciela posiłkowego. Ustawodawca wprowadzając taką możliwość prawną miał na uwadze to, że pokrzywdzony często najbardziej orientuje się w sprawie i często może dostarczyć więcej dowodów potrzebnych do osądzenia oskarżonego, gdyż jest bardziej zaangażowany w toczący się proces i może także naprowadzać prokuratora na określone fakty.

Przystąpienie do sprawy oskarżyciela posiłkowego

Oświadczenie, które wyraża nasza wolę uczestnictwa w rozprawie karnej jako oskarżyciel posiłkowy powinniśmy złożyć przed sądem do czasu, w którym rozpocznie się rozprawa główna. Możemy to zrobić na piśmie lub ustnie. Istnieje również możliwość powołania przez nas pełnomocnika, który będzie nas reprezentował przed sądem.

Uprawnienia oskarżyciela posiłkowego

W trakcie rozprawy oskarżycielowi posiłkowemu przysługują określone prawa. Może on formułować pytania do oskarżonego, przesłuchiwanych świadków czy biegłych. Należy także zaznaczyć, że taki oskarżyciel ma prawo do zgłaszania swoich wniosków dowodowych, które mogą być pominięte przez prokuratora, a wydają mu się istotne w kwestii osądzenia oskarżonego. Oskarżyciel Posiłkowy ma także dostęp do akt sprawy, może je przeglądać i sporządzać z nich odpisy.

Współpraca oskarżyciela posiłkowego z Prokuratorem  

Choć uprawnienia opisywanego przeze mnie oskarżyciela są samodzielne i może on działać na własna rękę wydaje się, że istotne jest jednak by w czasie trwania procesu oskarżyciel posiłkowy współpracował w jak największym zakresie z oskarżycielem publicznym. Naradzał się z nim i konsultował określone działania, gdyż prokurator jako profesjonalny znawca prawa może ocenić zebrane dowody i służyć radą.

Konsultacja w Kancelarii 

W sytuacji gdy chcemy jak najlepiej poznać w jakich przypadkach i kiedy możemy występować w roli oskarżyciela posiłkowego najlepiej udać się do radcy prawnego lub adwokata. Profesjonalny pełnomocnik poradzi nam jak właściwie złożyć oświadczenie przed sądem w tej sprawie i  jakie nam wtedy przysługują dokładnie prawa w czasie toczącego  się procesu. Radca prawny lub adwokat uzyskując nasze pełnomocnictwo może także działać w naszym imieniu w sprawie, w której sąd przyzna nam prawo do uczestnictwa jako oskarżyciel posiłkowy. Pani radca prawny Joanna Orłowska- Pączek zaprasza do swoich kancelarii w Przeworsku, Jarosławiu lub Rzeszowie.

Obsługujemy zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. specjalizując się w sprawach pracowniczych, dotyczących upadłości konsumenckiej oraz rejestrowych. Prowadzimy stałą i doraźna obsługę biura rachunkowych, firm transportowych, przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem nieruchomości, wirtualnych biur, które prowadzą działalność w takich miastach jak Rzeszów oraz Kraków. Zapraszamy  przedsiębiorców do kontaktu, w celu przedstawienia oferty na obsługę prawną ich firmy.

Zaufali Nam między innymi:

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

 

Znajdź Nas

Kontakt z Kancelarią 

Tel. 

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Jarosław, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus