Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk, Kraków, Rzeszów to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Upadłość konsumencka Rzeszów

Specjalizujemy się pomocy niewypłacalnym dłużnikom, w zakresie ogłaszania upadłości konsumenckiej w Rzeszowie. Załatwimy sprawy kompleksowo w oparciu o udzielone pełnomocnictwo procesowe. Przygotowujemy dokumenty oraz reprezentujemy dłużników przed Sądem.

Upadłość konsumencka Kraków

Reprezentujemy także Klientów w postępowaniach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Krakowie. Zajmujemy się prowadzaniem spraw upadłościowych przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Pomogliśmy już kilkuset Klientom uwolnić się od długów.

Zadzwoń lub napisz. 

Podstawowe zasady prawa wyborczego

Wybory bezpośrednie jako element demokracji 

W demokratycznym państwa prawa większość organów stanowiących wyłania się w drodze wyborów bezpośrednich dokonywanych przez obywateli, którym przysługują czynne prawa wyborcze. Prawa wyborcze dzielą się na czynne i bierne. Bierne prawa wyborcze stwarzają możliwość kandydowania na urzędu, natomiast czynne możliwość głosowania w wyborach, które je wyłaniają. W wyborach powszechnych wyłaniamy takiego organy państwa jak Sejm, Senat, a także Prezydenta RP, a także do Parlamentu Unii Europejskiej. Z uwagi na ten fakt organy te cieszą się największym zaufaniem bowiem ich skład jest wyrazem woli suwerena (narodu). Wybory powszechne służą również wybieraniu organów stanowiących Gminy (Rady Gminy), Powiatu (Rada Powiatu), Województwa (Sejmik Województwa), a także niektórych organów wykonawczych, tj. Wójta (w większym miejscowościach odpowiednio Burmistrza lub Prezydenta miasta).

Istota podstawowych zasad wyborczych 

Podstawową zasadą wyborów jest zasada równości. Oznacza to, że każdemu z wyborców przysługuje tylko i wyłącznie jeden głos, nie można zatem głosować dwukrotnie lub jeszcze większą ilość razy.  Drugim elementem tej zasady jest to, że każdy głos niezależnie przez kogo został podany ma taką samą wartość. W polskim prawie głosowanie w wyborach nie jest obowiązkiem, lecz tylko uprawnieniem. Nie dotyczy to sfery obowiązków pozaprawnym, nie budzi bowiem wątpliwości, że obywatelskie sumienie podpowiada, aby zagłosować. W celu umożliwienia obywatela realizacji tego obowiązku wybory odbywają się zawsze w dniu wolnym od pracy.

Organizacja wyborów 

Co do zasady wybory trwają tyko jeden dzień, przepisy prawa pozwalają jednak na zarządzenie wyborów trwających dwa dni. Obywatel nie zostanie zatem pociągnięty do jakiejkolwiek odpowiedzialność, w przypadku gdy nie weźmie udziału w wyborach. Samo głosowanie ma natomiast charakter tajny, na kartach wyborczych nie znajduje się bowiem nazwisko wyborcy. Co prawda każdy wyborca, który chce zagłosować w lokalu wyborczym musi własnoręcznym (w niektórych przypadkach pełnomocnik) podpisem potwierdzić odbiór karty do głosowania, jednak nie jest to równoznaczne z ujawnieniem na kogo zagłosuje. W doktrynie istnieje spór co do tego czy zachowanie tajności przy akcie wyboru jest obowiązkiem, czy uprawnieniem wyborcy.  Nad przebiegiem wyborów czuwa Państwowa Komisja Wyborcza. W przypadku gdy dostrzeżemy nieprawidłowości przebiegu wyborów w zależności od rodzaju naruszeń możemy złożyć skargę wyborczą lub protest wyborczy. Dokument taki może sporządzić również adwokat lub radca prawny. W celu uzyskania informacji na temat prawa wyborczego w szerszym zakresie należy skontaktować się z Prawnikiem. Kancelaria Radcy Prawnego znajduje się w Jarosławiu, Przeworsku oraz Rzeszowie. 

Twórcy bloga - adwokat i radcy prawni

Autorem naszych publikacji są prawnicy z naszej Kancelarii, w tym adwokat Piotr Czyżyński, który prowadzi również Kancelarię adwokacką w Rzeszowie. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną adwokata Piotra Czyżyńskiego Kancelaria adwokacka w Rzeszowie.  Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami zamieszczanymi na blogu tej Kancelarii adwokackiej.

Zajmujemy się obsługą osób prywatnych, a także podmiotów gospodarczych między innymi z branży wirtualnych biur w Krakowie i Rzeszowie, transportowej czy księgowej. Prowadzimy stałą obsługę prawną firm bez konieczności wnoszenia stałych opłat abonamentowych.

Zaufali Nam

Kontakt z Kancelarią

Tel.

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)
Jarosław
, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus