Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk, Kraków, Rzeszów to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Upadłość konsumencka Rzeszów

Specjalizujemy się pomocy niewypłacalnym dłużnikom, w zakresie ogłaszania upadłości konsumenckiej w Rzeszowie. Załatwimy sprawy kompleksowo w oparciu o udzielone pełnomocnictwo procesowe. Przygotowujemy dokumenty oraz reprezentujemy dłużników przed Sądem.

Upadłość konsumencka Kraków

Reprezentujemy także Klientów w postępowaniach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Krakowie. Zajmujemy się prowadzaniem spraw upadłościowych przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Pomogliśmy już kilkuset Klientom uwolnić się od długów.

Zadzwoń lub napisz. 

Potrącanie wynagrodzenia pracownika

Wezwanie pracodawcy do dokonania potrąceń

W niektórych sytuacjach pracodawca posiada bezwzględny obowiązek, aby dokonać na wezwanie właściwego organu potrąceń wynagrodzenia pracownika. W niektórych natomiast przypadkach do pracodawcy należy wybór, czy dokona przedmiotowych potrąceń. W niniejszym artykule zostanie omówiona kwestia fakultatywnych potrąceń z wynagrodzenia za pracę.

Fakulatywne potrącenia z wynagrodzenia pracownika

Fakultatywnego potrącenia z wynagrodzenia pracownika można dokonywać na rzecz samego pracodawcy lub tez podmiotów trzecich. Dla przykładu pracodawca może potrącić z wynagrodzenia pracownika szkodę, którą pracownik ten wyrządził, a obowiązek pracownika do naprawienia szkody nie został stwierdzony prawomocnym wyrokiem Sądu. W takiej sytuacji nie ma możliwości skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego, jeżeli jednak pracownik wyrazi na to zgodę nawet bez wyroku Sądu mogą być dokonywane stosowne potrącenia. W takim jednak przypadku pracownik ma prawo w każdej chwil zgodę odwołać, i decyzja w tym zakresie jest dla pracodawcy wiążąca. W przypadku natomiast gdy potrącenia są dokonywane na rzecz podmiotu trzeciego, np. banku ww. podmiot trzeci powinien złożyć pracodawcy stosowną zgodę pracownika. Dodatkowo, aby upewnić się czy zgoda taka nie została odwołana pracodawca powinien zwrócić się do pracownika o udzielenie informacji w tym zakresie. W doktrynie przyjmuje się, że w każdym przypadku, nawet gdy potrącenia fakultatywne są dokonywane na rzecz podmiotów trzecich to do pracodawcy należy decyzja czy takich potrąceń dokona. Takiego rodzaju potrącenie nie jest obowiązkiem pracodawcy, a jedynie uprawnieniem z którego nie musi korzystać. Zasadniczo w przypadku gdy potrącenie ma być dokonane na rzecz podmiotu trzeciego pracodawca nie będzie zainteresowany dokonaniem takiego potrącenie. Nie mniej jednak banki w umowach kredytowych bardzo często żądają oświadczenia dłużnika, że wyrażą zgodę na przedmiotowe potrącenia. Oświadczenie takie daje w gruncie rzeczy bankowi jedynie iluzoryczną ochronę, wobec faktu, iż w każdym przypadku pracodawca może odmówić takiego potrącenia bez podania przyczyny. W doktrynie podnosi się, ze rozwiązania w tym zakresie są niespójne, a intencja prawodawcy nie sprecyzowana w należyty, jednoznaczny sposób. W przypadku powzięcia wątpliwości warto skonsultować się z adwokatem lub radcą prawnym.

Kontakt z Kancelarią Radcy Prawnego

Jeżeli jesteś pracodawcą lub pracownikiem, który ma wątpliwości co do zasadności dokonanych potrąceń zapraszamy do kontaktu z Kancelarią w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie. Zachęcamy również do lektury innych artykułów znajdujących się na niniejszym blogu.

Twórcy bloga - adwokat i radcy prawni

Autorem naszych publikacji są prawnicy z naszej Kancelarii, w tym adwokat Piotr Czyżyński, który prowadzi również Kancelarię adwokacką w Rzeszowie. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną adwokata Piotra Czyżyńskiego Kancelaria adwokacka w Rzeszowie.  Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami zamieszczanymi na blogu tej Kancelarii adwokackiej.

Zajmujemy się obsługą osób prywatnych, a także podmiotów gospodarczych między innymi z branży wirtualnych biur w Krakowie i Rzeszowie, transportowej czy księgowej. Prowadzimy stałą obsługę prawną firm bez konieczności wnoszenia stałych opłat abonamentowych.

Zaufali Nam

Kontakt z Kancelarią

Tel.

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)
Jarosław
, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus