Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk, Kraków, Rzeszów to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Upadłość konsumencka Rzeszów

Specjalizujemy się pomocy niewypłacalnym dłużnikom, w zakresie ogłaszania upadłości konsumenckiej w Rzeszowie. Załatwimy sprawy kompleksowo w oparciu o udzielone pełnomocnictwo procesowe. Przygotowujemy dokumenty oraz reprezentujemy dłużników przed Sądem.

Upadłość konsumencka Kraków

Reprezentujemy także Klientów w postępowaniach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Krakowie. Zajmujemy się prowadzaniem spraw upadłościowych przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Pomogliśmy już kilkuset Klientom uwolnić się od długów.

Zadzwoń lub napisz. 

Potrącenie z wynagrodzenia

Kiedy pracodawca może potrącić wynagrodzenie? 

Pracodawca nie może w sposób dowolny potrącać z wynagrodzenia pracownika należności, nie może też potrącać każdej należności. Wynagrodzenie za pracę podlega szczególnej ochronie gwarantowanej przepisami kodeksu pracy. Pracodawca może potrącić z wynagrodzenia pracownika wyłącznie sumy egzekwowane na zaspokojenie tytułów wykonawczych, zaliczki wypłacone pracownikowi oraz kary pieniężne. Tytułami  wykonawczymi są w szczególności orzeczenia zaopatrzone w klauzulę wykonalności, które nakazują dłużnikowi zapłatę określonej sumy pieniężnej. W przypadku gdy o prowadzona jest egzekucja świadczeń alimentacyjnych pracownikowi można potrącić maksymalnie trzy piąte wynagrodzenia, w pozostałych przypadkach połowę, z tym że kary pieniężne mogą być potracone do wysokości 10 procent wynagrodzenia, zaś w przypadku zaliczek pieniężnych wolna jest kwota 25 procent wynagrodzenia. Niezależnie od tego pracodawca nie może potrącić z wynagrodzenia pracownika ani złotówki do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Potrącenia w przypadku umów zlecenia 

W przypadku umów cywilnoprawnych takich jak umowa o dzieło, umowa zlecenia czy umowa o świadczenie usług rozliczana zwykle na podstawie faktury VAT sytuacja wygląda inaczej. Nie są to umowy o pracę, dlatego wynagrodzenie z ich tytułu nie podlega ochronie przewidzianej w kodeksie pracy. Nie jest to jednak zasada bezwzględna, bowiem występuje od niej wyjątek. Jeżeli umowa cywilnoprawna stanowi jedyny dochód dłużnika i polega na wykonywaniu świadczeń powtarzających się umowa taka podlega ochronie w zakresie wynagrodzenia według przepisów prawa pracy.

Kiedy pracodawca nie może dokonać potrącenia? 

Warto pamiętać, ze pracodawca nie może potrącać z wygrodzenia za pracę innych niż wymienione w kodeksie pracy wierzytelności, ponieważ przedmiotowy katalog jest zamknięty. Bardzo często pracodawcy potrącają z wynagrodzenia za pracę wartość szkody wyrządzonej przez pracownika. Jest to zachowanie niezgodne z prawem i uzasadnia pozew pracownika o zapłatę zaległego wynagrodzenia.

Pomoc prawna dla pracodawców

Jeżeli jesteś pracodawcą i chcesz doradzić się jak w prawidłowy i zgodny z prawem sposób dokonać potrącenia pieniężnego wynagrodzenia pracownika spytaj radcy prawnego lub adwokata. Również  gdy jesteś pracownikiem i masz wole aby zweryfikować poprawność takiego potracenia skontaktuj się z prawnikiem. Zapraszamy do naszej Kancelarii w mięście Jarosław, Przeworsk oraz Rzeszów. Chętnie Ci pomożemy w znalezieniu najkorzystniejszego rozwiązania, bowiem jesteśmy właśnie po to aby pomagać klientom indywidualnym oraz biznesowym głównie z Powiatu Jarosławskiego, Rzeszowskiego oraz Przeworskiego.

Twórcy bloga - adwokat i radcy prawni

Autorem naszych publikacji są prawnicy z naszej Kancelarii, w tym adwokat Piotr Czyżyński, który prowadzi również Kancelarię adwokacką w Rzeszowie. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną adwokata Piotra Czyżyńskiego Kancelaria adwokacka w Rzeszowie.  Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami zamieszczanymi na blogu tej Kancelarii adwokackiej.

Zajmujemy się obsługą osób prywatnych, a także podmiotów gospodarczych między innymi z branży wirtualnych biur w Krakowie i Rzeszowie, transportowej czy księgowej. Prowadzimy stałą obsługę prawną firm bez konieczności wnoszenia stałych opłat abonamentowych.

Zaufali Nam

Kontakt z Kancelarią

Tel.

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)
Jarosław
, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus