Przykładowe uzasadnienie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Zdolność upadłościowa
Dłużnik jest osobą fizyczną, która nie prowadzi i nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej. W związku z powyższym dłużnik nie ma możliwości ogłoszenia upadłości zgodnie z przepisami działu II tytułu I części pierwszej Pr. up., a co za tym idzie – posiada on zdolność upadłościową w zakresie tzw. upadłości konsumenckiej. Pomagamy dłużnikom w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej zarówno w Krakowie, jak i Rzeszowie.
Stan niewypłacalności
Dłużnik jest niewypłacalny, ponieważ nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań. Dłużnik nie wykonuje zobowiązań z powodu braku zdolności do ich regulowania. Stan ten ma charakter trwały. Możliwości finansowe dłużnika oraz jego sytuacja majątkowa jednoznacznie wskazują na to, że nie ma realnych szans na pojawienie się w przyszłości możliwości spłaty istniejącego zadłużenia. Opóźnienie w zakresie realizacji zobowiązań dłużnika przekracza 3 miesiące i ma charakter trwały, zaś trudna sytuacja finansowa dłużnika utrzymuje się od dłuższego czasu, a zatem nie ma charakteru przejściowego.
Przyczyny niewypłacalności
Dłużnik stał się niewypłacalny z powodu utraty pracy. Został zwolniony z powodu likwidacji jego stanowiska pracy. Następnie dłużnik uległ wypadkowi i musiał podjąć rehabilitację. Ponadto dłużnik pożyczył swoim rodzicom pieniądze na leczenie. Rodzice dłużnika nie są w stanie oddać ww. pożyczki. Dodatkowo dłużnik choruje, na okoliczność czego przedkłada dokumentację medyczną. Niedawno dłużnikowi urodziło się dziecko, w związku z czym koszty utrzymania jego rodziny wzrosły.
Brak winy dłużnika
Dłużnik zaciągnął pożyczkę po utracie pracy, w celu pokrycia kosztów utrzymania. Dłużnik zamierzał spłacić swoje zobowiązania po znalezieniu nowej pracy jednak z uwagi na wypadek i chorobę się to niemożliwe. Na powstanie stanu niewypłacalności dłużnika wpłynął także brak zwrotu pożyczki, którą zaciągnęli u nie jego rodzice oraz konieczność ponoszenia kosztów leczenia.
Okoliczności przemawiające za ogłoszeniem upadłości
Aktualnie nie istnieje możliwość, aby dłużnik zaspokoił zaciągnięte zobowiązania. Z uwagi na ten fakt, za ogłoszeniem upadłości dłużnika przemawia nie tylko jego interes, ale także interes wierzycieli, którzy poprzez próby przymusowej egzekucji zaciągniętych przez dłużnika zobowiązań wobec jej niewypłacalności narażali by się wyłącznie na bezcelowe koszty procesu i egzekucji. Uwzględnienie niniejszego wniosku jest również zbieżne z interesem wymiaru sprawiedliwości, który zostanie odciążony od ewentualnie wytoczonych przez wierzycieli kolejnych spraw, które i tak nie prowadziłyby do zaspokojenia wierzycieli wobec niewypłacalności dłużnika. Jednocześnie należy podnieść, że stan niewypłacalności dłużnika powstał wskutek okoliczności niezawinionych przez dłużnika. Dłużnik nie mógł przewidzieć, że z powodu okoliczności losowych nie będzie mógł spłacić zaciągniętych zobowiązań. Dłużnik nie doprowadził do stanu upadłości w wyniku niedbalstwa, o czym świadczy między innymi to, że gromadził dokumentację związaną z zadłużeniem. Z uwagi na stan zdrowia dłużnika za ogłoszeniem jej upadłości przemawiają także względy humanitarne.
KOMENTARZ:
Niniejsze uzasadnienie ma charakter przykładowy. Opis okoliczności faktycznym ma charakter przypadkowy. W uzasadnieniu konkretnego wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy zgodnie z prawdą opisać okoliczności, które spowodowały, iż dłużnik stał się niewypłacalny.