Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Posiadamy także Kancelarie w Rzeszowie przy ul. Piłsudskiego 17/4, gdzie specjalizujemy się między innymi w pomocy w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej w Rzeszowie przed Sądem Rejonowym.

Oddział Kancelarii
w Przeworsku

Pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego w Jarosławiu z biurem w centrum miasta

Oddział Kancelarii
w Jarosławiu

Potrzebujesz prawnika z Przeworska? Zapraszamy do naszej Kancelarii w centrum miasta.

Przysposobienie

Istota i funkcje adopcji 

Instytucja adopcji służy budowie więzi prawnej pomiędzy osobami, które nie są naturalnymi rodzicami dziecka, a dzieckiem. W polskim prawie nie można przysposobić osoby, która ukończyła 18 lat (lub kobiety, która ukończyła 16 lat, a pełnoletniość uzyskała w skutek zawarcia małżeństwa). Jedynym wyjątkiem w tym zakresie jest sytuacja, gdy adoptuje się dziecko już pełnoletnie, jeżeli wniosek o przysposobienie został złożony jeszcze w okresie, gdy pełnoletniości tej dziecko jeszcze nie uzyskało. Celem przysposobienie jest zawsze dobro dziecka, które ma zostać adoptowane. Kodeks rodzinny i opiekuńczy określa wymogi formalne jakie musi spełniać przysposabiający. Przede wszystkim osoba taka musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Dodatkowo osoba, która chce adoptować dziecko musi posiadać odpowiednie kwalifikacje osobiste, które gwarantować będą prawidłowe sprawowanie opieki nad dzieckiem. Wymogiem formalnym jest także ukończenie stosowanego szkolenia organizowanego przez ośrodki adopcyjne. W polskim prawie jest również możliwość tzw. adopcji zagranicznej. Przysposobić dziecko może jedna osoba. Wyjątkiem od tej reguły są małżonkowie, którzy mogą przysposobić dziecka wspólnie (nawet jeżeli przysposabia tylko jeden z małżonków drugi musi wyrazić na tę czynność zgodę). O adopcji decyduje Sąd Okręgowy w postępowaniu nieprocesowym. Na adopcje musi również wyrazić zgodę dziecko. Zgoda nie dotyczy jednak dziecka, które nie ukończyła 13 roku życia, w takim przypadku jednak Sąd powinien wziąć pod uwagę zdanie adoptowanego jeżeli jest on w stanie pojąc znaczenie przysposobienia.

Zgoda rodziców biologicznych 

Do adopcji potrzebna jest zgoda naturalnych rodziców adoptowanego. Zgoda taka nie jest wymagana, gdy osoby te zrzekły się praw rodzicielskich. Podobnie jest w przypadku gdy rodzice naturalni dziecka nie są znani lub nie jest możliwe skontaktowanie z nimi (porozumienie napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody). Rodzice mogą wyrazić również tak zwana zgodę blankietową na adopcję dziecka, czyli zgodę bez wskazywania konkretnych osób które mają adoptować dziecko. Adopcja nie może nastąpić zaraz po urodzeniu dziecka, bowiem przepisy pozwalają na przysposobienie dziecka dopiero gdy ukończy ono 6 tydzień życia. Ponadto przysposobienie powinno zostać poprzedzone okresem oczekiwania, który służy na poznaniu adoptowanego dziecka z przyszłymi rodzicami i zbudowaniu stosowanej więzi emocjonalnej.

Pomoc prawnika 

Procedura adopcji jest dość skomplikowana i wymaga znajomości zarówno procedur administracyjnych jak i cywilnych. W związku z tym prowadzenie takiej sprawy można powierzyć adwokatowi lub radcy prawnego. Również w Naszej Kancelarii w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie zajmujemy się sprawami o przysposobienie.

Obsługujemy zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. specjalizując się w sprawach pracowniczych, dotyczących upadłości konsumenckiej oraz rejestrowych. Prowadzimy stałą i doraźna obsługę biura rachunkowych, firm transportowych, przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem nieruchomości, wirtualnych biur, które prowadzą działalność w takich miastach jak Rzeszów oraz Kraków. Zapraszamy  przedsiębiorców do kontaktu, w celu przedstawienia oferty na obsługę prawną ich firmy.

Zaufali Nam między innymi:

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

 

Znajdź Nas

Kontakt z Kancelarią 

Tel. 

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Jarosław, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus