Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Posiadamy także Kancelarie w Rzeszowie przy ul. Piłsudskiego 17/4, gdzie specjalizujemy się między innymi w pomocy w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej w Rzeszowie przed Sądem Rejonowym.

Oddział Kancelarii
w Przeworsku

Pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego w Jarosławiu z biurem w centrum miasta

Oddział Kancelarii
w Jarosławiu

Potrzebujesz prawnika z Przeworska? Zapraszamy do naszej Kancelarii w centrum miasta.

Referendarz sądowy

Rola referendarza sadowego w polskim ustawodawstwie 

Zawód referendarza sądowego w polskim systemie prawnym odgrywa dużą rolę. Referendarz sądowy to wysoki urzędnik sądowy mający kompetencje jurysdykcyjne. Referendarz sądowy wykonuje zadania w zakresie ochrony prawnej. W zakresie w jakim wykonuje swoje czynności referendarz sądowy ma co do zasady kompetencje Sądu. W postępowaniu cywilny referendarz sądowy jest w szczególności upoważniony do wydawania nakazów zapłaty zarówno w postępowaniu nakazowym jak i upominawczym. Referendarz sądowy wydaje również klauzule wykonalności w niektórych przypadkach. Osoba ta wydaje również postanowienie o szczegółowym wyliczeniu kosztów procesu, w przypadku gdy Sąd powierzy tę czynność referendarzowi sądowemu. Referendarz wydaje również zarządzenia w zakresie badania formalnego i fiskalnego pism procesowych.

Odwołanie od decyzji referendarza 

Na orzeczenia referendarza przysługuje co do zasady skarga na orzeczenie referendarza sądowego. Nie dotyczy to przypadków gdy przepisy przewidują inny środek zaskarżenia na to orzeczenie. Tak jest, w szczególności w przypadku wydanych przez referendarza nakazów zapłaty w postępowaniu upominawczym, dla których środkiem zaskarżenia jest sprzeciw. Skarga o której mowa powyżej przysługuję między innymi na orzeczenie referendarza o zwrocie pozwu. Skargi takiej nie rozpatruje Sąd II instancji, a Sąd I instancji właściwy dla rozpoznania przedmiotowej sprawy. Skarga na orzeczenie referendarza ma charakter anulacyjny co oznacza, że jej wniesienie powoduje utratę mocy zaskarżonego orzeczenia z pewnymi wyjątkami.

Stosunek pracy referendarza sądowego 

Stosunek pracy referendarza sądowego jest nawiązywany na podstawie mianowania. Referendarze sądowi podobnie jak asystenci sędziów po osiągnięciu określonego stażu na tym stanowisku mogą przystąpić do egzaminu sędziowskiego. Wynagrodzenie referendarzy sądowych jest uzależnione od wynagrodzenia zasadniczego sędziów. Aby móc wykonywać zwód referendarza sądowego należy ukończyć wyższe studia prawnicze oraz spełnić cenzus wiekowy (24 lata). Wymagania te są tożsame z wymaganiami dla asystentów sędziów, jednak przyszli referendarze dodatkowo muszą honorować się ukończeniem aplikacji ogólnej lub żadnym egzaminem sędziowski, prokuratorski, radcowskim, adwokackim albo notarialnym. W związku z tym zawód referendarza sądowego często wykonują byli adwokaci i radcy prawni, a także absolwenci aplikacji sędziowskiej.

Profesjonalna pomoc prawna radcy prawnego 

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w zakresie orzeczeń wydawanych przez referendarzy sądowych zapraszam do skorzystania z usług Kancelarii Radcy Prawnego w Jarosławiu, w Przeworsku, a także Rzeszowie.

Obsługujemy zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. specjalizując się w sprawach pracowniczych, dotyczących upadłości konsumenckiej oraz rejestrowych. Prowadzimy stałą i doraźna obsługę biura rachunkowych, firm transportowych, przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem nieruchomości, wirtualnych biur, które prowadzą działalność w takich miastach jak Rzeszów oraz Kraków. Zapraszamy  przedsiębiorców do kontaktu, w celu przedstawienia oferty na obsługę prawną ich firmy.

Zaufali Nam między innymi:

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

 

Znajdź Nas

Kontakt z Kancelarią 

Tel. 

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Jarosław, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus