
Spadek lub darowizna, a pokrzywdzenie dzieci
W jaki sposób rodzic może rozporządzić swoim majątkiem?
Rodzic może rozporządzać swoim majątkiem za życia. W takim przypadku najczęściej rodzice dokonują darowizny na rzecz dzieci. Istnieje możliwość podziału majątku rodziców w ten sposób, że przekażą oni poszczególne składniki tego majątku swoim dzieciom, tak, aby każde z nich dostało równą część lub też przekazać ww. składniki jednemu lub tylko niektórym dzieciom.Testament lub dziedziczenie ustawowe
Po śmierci rodziców spadek po nich nabywają ich dzieci w częściach równych na podstawie ustawy. Dotyczy to sytuacji gdy rodzice nie sporządzili testamentu. W przypadku gdy taki testament został sporządzony do dziedziczenia zostanie powołana osoba wskazana w testamencie. Bardzo często zdarza się tak, że rodzice w testamencie powołują do spadku jedno lub kilkoro dzieci, a pozostałe zostają pominięte. Rzadsze są przypadki gdy do spadku zostaje powołana całkiem obca osoba.Czy rodzic ma prawo swobodnie dysponować swoim majątkiem za życia?
Tak. Nawet jeżeli pominięcie niektórych dzieci przy podziale swojego majątku lub w testamencie może być w niektórych sytuacjach uznane za naganne pod względem etycznym i moralnym takie zachowanie jest w pełni legalne. To właściciel decyduje w jaki sposób rozporządzać swoim majątkiem.Czy dziecko pominięte w testamencie lub przy dokonaniu darowizny może dochodzić swoich spraw?
Tak. Co prawda swobodna wola rodzica w zakresie rozporządzania swoim majątkiem oraz rozrządzenia nim na wypadek śmierci nie jest ograniczona to dziecku przysługuje prawo do zachowku. Instytucja zachowku ma na celu ochronę interesów majątkowych dziecka i realizuje zasadę ochrony zasad współżycia społecznego. Ustawodawca postanowił wykluczyć sytuację, w której dziecko bez powodu zostanie całkowicie pozbawione schedy po zmarłych rodzicach.Czy można pozbawić prawa do zachowku?
Tak, rodzic może pozbawić dziecka także prawa do zachowku poprzez wydziedziczenie. Samo rozdysponowanie majątkiem, czy pominięcie w testamencie nie jest równoznaczne z wydziedziczeniem. Konieczne jest stosowne oświadczenie, które może być również zawarte w treści testamentu. Ponadto wydziedziczenie jest skuteczne wyłącznie w sytuacji, gdy są spełnione ku temu przesłanki określone w kodeksie cywilnym dotyczące negatywnego zachowania dziecka, np. trwałe zaniedbywanie obowiązków rodzinnych.Kiedy najczęściej dochodzi do sporów sądowych?
Do sporów sądowy najczęściej dochodzi w sytuacji, gdy rodzice za życia dokonują darowizny na rzecz niektórych swoich dzieci, a pozostałe pomijają. W takim pominiętym dzieciom przysługuje prawo do zachowku po śmierci rodziców. Ponadto sytuacja taka wywołuje konflikty w rodzinie. Bardzo często zdarza się także, że rodzice po latach żałują swoich decyzji. Dotyczy to między innymi sytuacji, gdy dziecko pomimo otrzymania wartościowej darowizny uchyla się od obowiązku opieki nad rodzicem.