Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk, Kraków, Rzeszów to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Upadłość konsumencka Rzeszów

Specjalizujemy się pomocy niewypłacalnym dłużnikom, w zakresie ogłaszania upadłości konsumenckiej w Rzeszowie. Załatwimy sprawy kompleksowo w oparciu o udzielone pełnomocnictwo procesowe. Przygotowujemy dokumenty oraz reprezentujemy dłużników przed Sądem.

Upadłość konsumencka Kraków

Reprezentujemy także Klientów w postępowaniach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Krakowie. Zajmujemy się prowadzaniem spraw upadłościowych przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Pomogliśmy już kilkuset Klientom uwolnić się od długów.

Zadzwoń lub napisz. 

Spadek lub darowizna, a pokrzywdzenie dzieci

W jaki sposób rodzic może rozporządzić swoim majątkiem?

Rodzic może rozporządzać swoim majątkiem za życia. W takim przypadku najczęściej rodzice dokonują darowizny na rzecz dzieci. Istnieje możliwość podziału majątku rodziców w ten sposób, że przekażą oni poszczególne składniki tego majątku swoim dzieciom, tak, aby każde z nich dostało równą część lub też przekazać ww. składniki jednemu lub tylko niektórym dzieciom

Testament lub dziedziczenie ustawowe

Po śmierci rodziców spadek po nich nabywają ich dzieci w częściach równych na podstawie ustawy. Dotyczy to sytuacji gdy rodzice nie sporządzili testamentu. W przypadku gdy taki testament został sporządzony do dziedziczenia zostanie powołana osoba wskazana w testamencie. Bardzo często zdarza się tak, że rodzice w testamencie powołują do spadku jedno lub kilkoro dzieci, a pozostałe zostają pominięte. Rzadsze są przypadki gdy do spadku zostaje powołana całkiem obca osoba.

Czy rodzic ma prawo swobodnie dysponować swoim majątkiem za życia?

Tak. Nawet jeżeli pominięcie niektórych dzieci przy podziale swojego majątku lub w testamencie może być w niektórych sytuacjach uznane za naganne pod względem etycznym i moralnym takie zachowanie jest w pełni legalne. To właściciel decyduje w jaki sposób rozporządzać swoim majątkiem.

Czy dziecko pominięte w testamencie lub przy dokonaniu darowizny może dochodzić swoich spraw?

Tak. Co prawda swobodna wola rodzica w zakresie rozporządzania swoim majątkiem oraz rozrządzenia nim na wypadek śmierci nie jest ograniczona to dziecku przysługuje prawo do zachowku. Instytucja zachowku ma na celu ochronę interesów majątkowych dziecka i realizuje zasadę ochrony zasad współżycia społecznego. Ustawodawca postanowił wykluczyć sytuację, w której dziecko bez powodu zostanie całkowicie pozbawione schedy po zmarłych rodzicach.

Czy można pozbawić prawa do zachowku?

Tak, rodzic może pozbawić dziecka także prawa do zachowku poprzez wydziedziczenie. Samo rozdysponowanie majątkiem, czy pominięcie w testamencie nie jest równoznaczne z wydziedziczeniem. Konieczne jest stosowne oświadczenie, które może być również zawarte w treści testamentu. Ponadto wydziedziczenie jest skuteczne wyłącznie w sytuacji, gdy są spełnione ku temu przesłanki określone w kodeksie cywilnym dotyczące negatywnego zachowania dziecka, np. trwałe zaniedbywanie obowiązków rodzinnych.
Kiedy najczęściej dochodzi do sporów sądowych?
Do sporów sądowy najczęściej dochodzi w sytuacji, gdy rodzice za życia dokonują darowizny na rzecz niektórych swoich dzieci, a pozostałe pomijają. W takim pominiętym dzieciom przysługuje prawo do zachowku po śmierci rodziców. Ponadto sytuacja taka wywołuje konflikty w rodzinie. Bardzo często zdarza się także, że rodzice po latach żałują swoich decyzji. Dotyczy to między innymi sytuacji, gdy dziecko pomimo otrzymania wartościowej darowizny uchyla się od obowiązku opieki nad rodzicem.

Czy można odwołać darowiznę?

Tak, ale w przypadku gdy darowizna została już dokonana konieczne jest wykazanie rażącego niedbalstwa obdarowanego, co najczęściej nie jest proste. 

Jak założyć sprawę o zachowek?

W tym celu musisz skierować do Sądu pozew przeciwko spadkobiercy lub obdarowanemu. Pozew taki możesz sporządzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Nasz zespół radców prawnych również prowadzi tego rodzaju sprawy. W celu kontaktu wystarczy napisać lub zadzwonić pod numer podany w zakładce kontakt

Twórcy bloga - adwokat i radcy prawni

Autorem naszych publikacji są prawnicy z naszej Kancelarii, w tym adwokat Piotr Czyżyński, który prowadzi również Kancelarię adwokacką w Rzeszowie. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną adwokata Piotra Czyżyńskiego Kancelaria adwokacka w Rzeszowie.  Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami zamieszczanymi na blogu tej Kancelarii adwokackiej.

Zajmujemy się obsługą osób prywatnych, a także podmiotów gospodarczych między innymi z branży wirtualnych biur w Krakowie i Rzeszowie, transportowej czy księgowej. Prowadzimy stałą obsługę prawną firm bez konieczności wnoszenia stałych opłat abonamentowych.

Zaufali Nam

Kontakt z Kancelarią

Tel.

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)
Jarosław
, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus