Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Posiadamy także Kancelarie w Rzeszowie przy ul. Piłsudskiego 17/4, gdzie specjalizujemy się między innymi w pomocy w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej w Rzeszowie przed Sądem Rejonowym.

Oddział Kancelarii
w Przeworsku

Pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego w Jarosławiu z biurem w centrum miasta

Oddział Kancelarii
w Jarosławiu

Potrzebujesz prawnika z Przeworska? Zapraszamy do naszej Kancelarii w centrum miasta.

Taksy notarialne

Kiedy wymagana jest forma notarialna czynności prawnej?

Niektóre czynności wymagają wizyty w Kancelarii notarialnej. Zanim jednak zdecydujemy się na wizytę u Notariusza należy skalkulować sobie koszty jakie będą się wiązały z wynagrodzeniem notariusza. Oczywiście informacji takich udzieli sam notariusz przed dokonaniem czynności notarialnej, jednak warto mieć ogólne pojęcie o wysokości tych kosztów, aby nie być zaskoczonym. 

Wysokość taksy notarialnej

W przypadku notariuszy przepisy stosowanego rozporządzenia, tj. rozporządzenie Ministra sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2008 r. w sprawie maksymalnych stawek taks notarialnych. Łatwo zauważyć, że o ile zgodnie ze stosownymi rozporządzeniami wynagrodzenie adwokatów i radców prawnych jest regulowane poprzez określenie stawek minimalnych, to w przypadku notariuszy są to stawki maksymalne. Oznacza to, że notariusz może dokonać danej czynności za niższą stawkę niż ta przewidziana w rozporządzeniu, nie może jednak pobrać za dokonanie czynności notarialnej kwoty wyższej niż określonej w rozporządzeniu. W praktyce jednak ze względu na nadal stosunkowo niską liczbę notariuszy w Polsce zasadą jest pobieranie stawki maksymalnej. Jest to również zrozumiałe dlatego, że zawód notariusza jako zawód zaufania publicznego o szczególnym charakterze wymaga obiektywizmu i precyzji, natomiast cena usługi schodzi na drugi plan. Stawki maksymalnej stawki notarialnej są uzależnione od wartości czynności notarialnej, a w niektórych przypadkach określona kwotowo.

Taksa notarialna w poszczególnych sprawach 

Dla przykładu w przypadku gdy wartość czynności notarialnej poniżej trzech tysięcy złotych stawka nie może być wyższa niż kwota 100 zł netto. Natomiast gdy wartość takiej czynności jest wysoka taksa notarialna może osiągnąć nawet do dziesięciu tysięcy złotych. Niektóre taksy są natomiast określone kwotowo, w szczególności za poświadczenie podpisu notariusz może pobrać maksymalnie 20 zł netto, za sporządzenie pełnomocnictwa 30 zł netto. Za poświadczenie zgodności kopii dokumentu z oryginałem stawka wynosi maksymalnie 6 zł od każdej strony. Warto jednak zaznaczyć, że czynność poświadczenia zgodności kopii dokumentu z oryginałem może również dokonać występujący w sprawie jako pełnomocnik adwokat lub radca prawny.

Informacja na temat wysokości taksy notarialnej 

Jeżeli przed wizytą u Notariusza chcesz uzyskać informację na temat tego jakie koszty będą się wiązały z dokonaniem czynności notarialnych, w tym koszty taksy notarialnej oraz  podatków zapraszam do umówienia konsultacji w Kancelarii Radcy Prawnego w Przeworsku, Jarosławiu lub Rzeszowie. Więcej informacji dotyczących notariatu znajdziesz klikając w ten link.

Obsługujemy zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. specjalizując się w sprawach pracowniczych, dotyczących upadłości konsumenckiej oraz rejestrowych. Prowadzimy stałą i doraźna obsługę biura rachunkowych, firm transportowych, przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem nieruchomości, wirtualnych biur, które prowadzą działalność w takich miastach jak Rzeszów oraz Kraków. Zapraszamy  przedsiębiorców do kontaktu, w celu przedstawienia oferty na obsługę prawną ich firmy.

Zaufali Nam między innymi:

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

 

Znajdź Nas

Kontakt z Kancelarią 

Tel. 

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Jarosław, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus