Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk, Kraków, Rzeszów to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Upadłość konsumencka Rzeszów

Specjalizujemy się pomocy niewypłacalnym dłużnikom, w zakresie ogłaszania upadłości konsumenckiej w Rzeszowie. Załatwimy sprawy kompleksowo w oparciu o udzielone pełnomocnictwo procesowe. Przygotowujemy dokumenty oraz reprezentujemy dłużników przed Sądem.

Upadłość konsumencka Kraków

Reprezentujemy także Klientów w postępowaniach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Krakowie. Zajmujemy się prowadzaniem spraw upadłościowych przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Pomogliśmy już kilkuset Klientom uwolnić się od długów.

Zadzwoń lub napisz. 

Udział w spadku czy zachowek

Powołanie do spadku, a zachowek  

 W praktyce obrotu bardzo często dochodzi do sytuacji, że jeden ze spadkobierców wnosi powództwo o zachowek pomimo faktu, iż został powołany do spadku. Dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy spadkobierca za życia rozdysponował składnikami swojego majątku. Dla przykładu spadkodawca, który nie pozostawał w związku małżeńskim pozostawił dwóch synów będących jego spadkobiercami ustawowymi wobec faktu, że nie sporządził testamentu. Jeszcze za życia spadkodawca w drodze darowizny przeniósł na swojego syna nieruchomość wartą 200 000 tyś zł. Wówczas spadkobierca posiadał jeszcze drugą nieruchomość, która również była warto 200 000 zł. Po  śmierci spadkodawcy w jego majątku pozostała ta druga nieruchomość. Spadkobierca, którego spadkodawca nie obdarował za życia czuje się poszkodowany. W takim przypadku jednak spadkobierca ten nie powinien wytaczać powództwa o zachowek, lecz o wnosić o przeprowadzenie postępowania spadkowego, a w następnej kolejności działu spadku. W postępowaniu działowym darowizna uzyskana przez jego brata zostanie zaliczona na schedę spadkową, a tym samym przy założeniu, że podana wartość nieruchomości jest prawdziwa druga nieruchomość przypadnie spadkobiercy, który nie został obdarowany za życia przez spadkodawcę.Warto zauważyć, że udział w spadku ma co do zasady wyższą wartość, niż prawo do zachowku. W praktyce obrotu ludzie bardzo często dzielą swój majątek za życia pomiędzy swoje dzieci, dlatego też ustawodawca przyjął taką zasad przy tworzeniu przedmiotowej regulacji. W przypadku powstania wątpliwości można umówić konsultację z prawnikiem. Kancelarie radcowskie i adwokackie zajmują się sprawami spadkowymi najczęściej w oparciu o udzielone pełnomocnictwo.

Obliczenie wartości zachowku i udziału w spadku 

  Oczywiście można uniknąć zaliczenia darowizny na schedę spadkową. Przepisy w tym zakresie mają charakter dyspozytywny. Oznacza to, ze strony mogą inaczej uregulować ww. materię. Najlepiej gdy wola stron w tym zakresie sformułowana jest w sposób precyzyjny i jednoznaczny. W orzecznictwie przyjmuje się, że wola ta może być wyrażona także w sposób dorozumiany, jednak wtedy to na obdarowanym ciąży ciężar dowodu w tym zakresie. W przypadku gdy taka wola zostanie wyrażona to wówczas na obdarowanym może ciążyć wyłącznie obowiązek wypłaty kwoty tytułem zachowku. Taką sytuację można porównać do tej, gdy spadkobierca nabywa spadek w drodze testamentu lub w drodze zapisu windykacyjnego nabywa określone składniki majątku.

Chcesz uzyskać poradę w indywidualnej sprawie? 

  Kancelaria na stronie, której się znajdujesz posiada siedziby w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat prawa spadkowego serdecznie zapraszamy w celu umówienie terminu konsultacji prawnej.

Twórcy bloga - adwokat i radcy prawni

Autorem naszych publikacji są prawnicy z naszej Kancelarii, w tym adwokat Piotr Czyżyński, który prowadzi również Kancelarię adwokacką w Rzeszowie. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną adwokata Piotra Czyżyńskiego Kancelaria adwokacka w Rzeszowie.  Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami zamieszczanymi na blogu tej Kancelarii adwokackiej.

Zajmujemy się obsługą osób prywatnych, a także podmiotów gospodarczych między innymi z branży wirtualnych biur w Krakowie i Rzeszowie, transportowej czy księgowej. Prowadzimy stałą obsługę prawną firm bez konieczności wnoszenia stałych opłat abonamentowych.

Zaufali Nam

Kontakt z Kancelarią

Tel.

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)
Jarosław
, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus