Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk, Kraków, Rzeszów to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Upadłość konsumencka Rzeszów

Specjalizujemy się pomocy niewypłacalnym dłużnikom, w zakresie ogłaszania upadłości konsumenckiej w Rzeszowie. Załatwimy sprawy kompleksowo w oparciu o udzielone pełnomocnictwo procesowe. Przygotowujemy dokumenty oraz reprezentujemy dłużników przed Sądem.

Upadłość konsumencka Kraków

Reprezentujemy także Klientów w postępowaniach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Krakowie. Zajmujemy się prowadzaniem spraw upadłościowych przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Pomogliśmy już kilkuset Klientom uwolnić się od długów.

Zadzwoń lub napisz. 

Zachowek

Sprawy o zachowek

Kancelaria Radcy Prawnego
tel. 724-046-783/ 726-066-462

Rzeszów, ul. Grunwaldzka 19/205
Jarosław, ul. Jana Pawła II 3a
Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17

Czym jest zachowek? 

Zachowek jest to instytucja prawa cywilnego, której celem jest łagodzenie negatywnych skutków związanych z ze swobodną wolą spadkodawcy. Instytucja ta czyni zadość zasadą i obowiązki moralny, jakie ciążą na spadkodawcy względem najbliższej rodziny. Pozostawienie całkowitej swobody w zakresie rozrządzania swoim majątkiem do śmierci mogłoby prowadzić do pokrzywdzenia dzieci, czy żony spadkodawcy co byłoby niesprawiedliwością społeczną. Prawo do zachowku aktualizuje się zarówno przy dziedziczeniu testamentowym jak i dziedziczeniu ustawowym. Jeżeli chodzi o dziedziczenie testamentowe sytuacja jest prosta.

Zachowek, w przypadku testamentu  

Jeżeli spadkodawca sporządził testament, w którym całkowicie lub częściowo wyłączył spadkobierców ustawowych od dziedziczenia należy im się zachowek. W przypadku dziedziczenia ustawowego również może powstać roszczenie o zapłatę zachowku. Sytuacja taka ma miejsce gdy co prawda spadkodawca nie sporządził testamentu, ale za życia rozporządził swoim majątkiem w taki sposób, iż nastąpił skutek podobny jak przy dziedziczeniu testamentowym. Warto bowiem pamiętać, że darowizny poczynione przez spadkodawcę bezterminowo wliczają się na schedę spadkową. W przypadku natomiast darowizn na rzecz osób nie uprawnionych do dziedziczenia ustawodawca wprowadza zasadę, że nie wliczają się na schedę spadkową darowizny poczynione wcześniej niż przed dziesięcioma laty od otwarcia spadku. Zachowek nie jest częścią spadku, a jedynie roszczeniem o zapłatę sumy pieniężnej odpowiadającej wartości zachowku.

Roszczenie o uzupełnienie zachowku 

Możliwe jest również uzupełnienie zachowku, gdy co prawda potencjalny spadkobierca ustawowy otrzymał w drodze darowizny, dziedziczenia, zapisu zwykłego bądź testamentowego jakiś składnik majątku, a jego wartość nie odpowiada w pełnym zakresie wartości należnego zachowku. O zapłatę zachowku należy zwrócić się do spadkobiercy, jeżeli dobrowolnie spadkobierca nie wypłaci należnego zachowku należy skierować sprawę na drogę powództwa cywilnego. Na tym etapie wskazane jest aby korzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Prawnik przygotuje stosowny pozew i będzie nas reprezentował w Sądzie. Jeżeli mieszkamy w okolicach miasta Jarosław, Rzeszów albo Przeworsk dobrze jest wybrać Kancelarię adwokacką lub Kancelarię radcowską w Jarosławiu, Przeworsku bądź Rzeszowie. Dzięki wybraniu Kancelarii prawnej blisko swojego miasta bądź miejscowości możemy umówić się na osobiste spotkanie z wybranym radcą prawnym bądź adwokatem. Sprawy o zachowek są skomplikowane, zwłaszcza z uwagi na kwestie związane z oszacowaniem majątku spadkowego.

Twórcy bloga - adwokat i radcy prawni

Autorem naszych publikacji są prawnicy z naszej Kancelarii, w tym adwokat Piotr Czyżyński, który prowadzi również Kancelarię adwokacką w Rzeszowie. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną adwokata Piotra Czyżyńskiego Kancelaria adwokacka w Rzeszowie.  Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami zamieszczanymi na blogu tej Kancelarii adwokackiej.

Zajmujemy się obsługą osób prywatnych, a także podmiotów gospodarczych między innymi z branży wirtualnych biur w Krakowie i Rzeszowie, transportowej czy księgowej. Prowadzimy stałą obsługę prawną firm bez konieczności wnoszenia stałych opłat abonamentowych.

Zaufali Nam

Kontakt z Kancelarią

Tel.

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)
Jarosław
, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus