Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk, Kraków, Rzeszów to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Upadłość konsumencka Rzeszów

Specjalizujemy się pomocy niewypłacalnym dłużnikom, w zakresie ogłaszania upadłości konsumenckiej w Rzeszowie. Załatwimy sprawy kompleksowo w oparciu o udzielone pełnomocnictwo procesowe. Przygotowujemy dokumenty oraz reprezentujemy dłużników przed Sądem.

Upadłość konsumencka Kraków

Reprezentujemy także Klientów w postępowaniach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Krakowie. Zajmujemy się prowadzaniem spraw upadłościowych przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Pomogliśmy już kilkuset Klientom uwolnić się od długów.

Zadzwoń lub napisz. 

Zwolnienia grupowe, a ochrona w wieku przedemerytalnym

Kogo dotyczą przepisy?

  Pracownicy, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do nabycia uprawnień do emerytury są grupą szczególnie chronioną przez przepisy kodeksu pracy. Ochrona ta uniemożliwia, w szczególności rozwiązanie z takimi pracownikami umowy w trybie wypowiedzenia przez pracodawcę. Ochrona ta nie ma jednak charakteru absolutnego, gdyż przepisy przewidują sytuację, gdy istnieje możliwość wypowiedzenia umowy pracownikowi korzystającemu z ochrony przedemerytalnej. Należy także zaznaczyć, że ochrona przedemerytalna nie dotyczy możliwości uzyskania innych świadczeń niż emerytura, takich jak świadczenie przedemerytalne dla osób zwolnionych z przyczyn ekonomicznych niedotyczących pracownika. Przepisy te znajdują natomiast zastosowanie w sytuacji gdy chodzi o obniżony wiek pozwalający na uzyskania prawa do emerytury dla poszczególnych grup zawodowych. Teza ta jest akcentowana w orzecznictwie sądowym.

Czym są zwolnienia grupowe?

  Definicję zwolnień grupowych formułuje ustawa regulująca tę materię. Przepisy dotyczące zwolnień grupowych, z pewnymi wyłączenia stosuje się także do zwolnień indywidualnych, jeżeli następują u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. W przypadku zwolnień grupowych i ww. zwolnień indywidualnych ograniczona jest ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym. Polega to na tym, że w tym okresie co prawda nie jest możliwe wypowiedzenia umowy o pracę, jednak pracodawca może złożyć wobec pracownika tak zwane wypowiedzenie zmieniające. Wypowiedzenie to może przewidywać zmianę warunków pracy w szczególności zmianę miejsca pracy. Oczywiście pracownik może odmówić przyjęcia nowych warunków w sposób wyraźny lub dorozumiany, jednak w takiej sytuacji umowa zostanie rozwiązana z upływem okresu wypowiedzenia. Kluczowym zagadnieniem w tej sytuacji jest to, czy w takim przypadku pracownikowi przysługiwać będzie odprawa na podstawie ustawy potoczenie zwanej ustawą o zwolnieniach grupowych. W orzecznictwie przyjmuje się, że odprawa taka będzie przysługiwać jeżeli pracownik odmówił przyjęcia nowych warunków pracy z uwagi na znaczne niedogodności. Do niedogodności takich zaliczyć możemy miedzy innymi istotną zmianę miejsca pracy. Dla przykładu przeniesienie pracownika na drugi koniec Polski może się spotkać z jego uzasadnionym sprzeciwem. W razie wątpliwości można skonsultować się z adwokatem lub radca prawnym.

Jak możemy Ci pomóc?

 Nasza Kancelaria zajmuje się także sprawami pracowniczymi. Sprawy te czasem bywają standardowe i cechujące się niskim poziomem skomplikowania, niekiedy jednak koniecznym jest dokonanie analizy przepisów w różnych aktów prawnych. Nasza Kancelaria znajduje się. w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie.

Twórcy bloga - adwokat i radcy prawni

Autorem naszych publikacji są prawnicy z naszej Kancelarii, w tym adwokat Piotr Czyżyński, który prowadzi również Kancelarię adwokacką w Rzeszowie. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną adwokata Piotra Czyżyńskiego Kancelaria adwokacka w Rzeszowie.  Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami zamieszczanymi na blogu tej Kancelarii adwokackiej.

Zajmujemy się obsługą osób prywatnych, a także podmiotów gospodarczych między innymi z branży wirtualnych biur w Krakowie i Rzeszowie, transportowej czy księgowej. Prowadzimy stałą obsługę prawną firm bez konieczności wnoszenia stałych opłat abonamentowych.

Zaufali Nam

Kontakt z Kancelarią

Tel.

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)
Jarosław
, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus