Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk, Kraków, Rzeszów to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Upadłość konsumencka Rzeszów

Specjalizujemy się pomocy niewypłacalnym dłużnikom, w zakresie ogłaszania upadłości konsumenckiej w Rzeszowie. Załatwimy sprawy kompleksowo w oparciu o udzielone pełnomocnictwo procesowe. Przygotowujemy dokumenty oraz reprezentujemy dłużników przed Sądem.

Upadłość konsumencka Kraków

Reprezentujemy także Klientów w postępowaniach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Krakowie. Zajmujemy się prowadzaniem spraw upadłościowych przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Pomogliśmy już kilkuset Klientom uwolnić się od długów.

Zadzwoń lub napisz. 

Kiedy Sąd stosuje prawo obce?

Wyjątek od stosowania przez Sąd polskiego prawa 

Zasada polskiego systemu prawnego jest co oczywiste stosowanie na potrzeby rozstrzygnięcia danej konkretnej sprawy prawa polskiego. Zasada ta generalnie nie doznaje wyjątków w zakresie prawa procesowego, jednak w zakresie prawa materialnego zgodnie z regulacjami kodeksu postępowania cywilnego Sąd ustala i stosuje prawo obce z urzędu. Nie budzi wątpliwość, że przepis ten nakłada na Sąd obowiązek aktywności w tym zakresie. Strona oczywiście może podnosić treść prawa obcego znajdującego zastosowanie w sprawie jak i też je interpretować, jednak nie jest to jej obowiązkiem, a w konsekwencji brak jej aktywności tym zakresie nie może rodzić negatywnych skutków.

Ustalenie treści prawa obcego 

Ustalenie treści prawa obcego, czy też obcej praktyki sądowej nie jest zadaniem łatwym. Sąd powinien w pierwszej kolejności powołać biegłego w zakresie prawa obcego, czyli de fakto prawnika specjalizującego  się w prawie krajowym innego państwa. Jest to wyjątek od reguły Iura novit curia, z której w sposób pośredni wynika, że Sąd nie może powołać biegłego na okoliczność treści prawa.  Sąd ma również możliwość zwrócenia  się do Ministra Sprawiedliwości o udzielenie tekstu prawa obcego, czy też wyjaśnienia obcej praktyki sądowej.  Katalog środków na podstawie których Sąd może ustalić treść prawa obcego nie jest jednak zamknięty, w szczególności Sąd może korzystać z tekstów aktów prawnych zamieszczonych na stronach internetowych zwłaszcza gdy biegle zna język, w którym sporządzony jest tekst prawa obcego, znajdują tutaj bowiem ogólne zastosowanie właściwe dla polskiej procedury cywilnej.

Pomoc prawnika zagranicznego 

W przypadku gdy w danej sprawie zachodzi potrzeba zastosowania prawa obcego możemy zwrócić się do prawnika zagranicznego znającego treść takiego prawa. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku prawa obcego to Sąd jest zobowiązany do aktywności dlatego powierzenie sprawy polskiemu adwokatowi, bądź radcy prawnemu również nie jest błędem. W swojej praktyce zajmuje się sprawami, w których zastosowanie znajduje prawo obce. Są to zwykle sprawy cechujące się przymiotem wysokiego stopnia skomplikowania i zawiłości. Jeżeli chciałbyś, aby moja Kancelaria zajęła się Twoją sprawą, możesz zgłosić się do biura w Przeworsku, Jarosławiu, a także Rzeszowie.

Podsumowanie zasad dotyczących zastosowania prawa obcego 

  Podsumowując zgodnie z polskim porządkiem prawnym istnieje możliwość, aby Sąd orzekał na podstawie prawa krajowego obowiązującego na terenie innego państwa. W takim przypadku Sąd w granicach prawa wszystkimi dostępnymi środkami stara się ustalić treść tego prawa, może w tym celu w szczególność powołać biegłego lub zwrócić się o udzielenie stosowanym informacji do Ministra Sprawiedliwości.

Twórcy bloga - adwokat i radcy prawni

Autorem naszych publikacji są prawnicy z naszej Kancelarii, w tym adwokat Piotr Czyżyński, który prowadzi również Kancelarię adwokacką w Rzeszowie. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną adwokata Piotra Czyżyńskiego Kancelaria adwokacka w Rzeszowie.  Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami zamieszczanymi na blogu tej Kancelarii adwokackiej.

Zajmujemy się obsługą osób prywatnych, a także podmiotów gospodarczych między innymi z branży wirtualnych biur w Krakowie i Rzeszowie, transportowej czy księgowej. Prowadzimy stałą obsługę prawną firm bez konieczności wnoszenia stałych opłat abonamentowych.

Zaufali Nam

Kontakt z Kancelarią

Tel.

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)
Jarosław
, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus