Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk, Kraków, Rzeszów to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Upadłość konsumencka Rzeszów

Specjalizujemy się pomocy niewypłacalnym dłużnikom, w zakresie ogłaszania upadłości konsumenckiej w Rzeszowie. Załatwimy sprawy kompleksowo w oparciu o udzielone pełnomocnictwo procesowe. Przygotowujemy dokumenty oraz reprezentujemy dłużników przed Sądem.

Upadłość konsumencka Kraków

Reprezentujemy także Klientów w postępowaniach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Krakowie. Zajmujemy się prowadzaniem spraw upadłościowych przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Pomogliśmy już kilkuset Klientom uwolnić się od długów.

Zadzwoń lub napisz. 

Rozwiązanie umowy dożywocia

Na czym polega umowa dożywocia? 

 Jak wiadomo istota umowy dożywocia polega co do zasady na tym, że jedna osoba przenosi na rzecz drugiej osoby własność nieruchomości w zamian za zapewnienie dożywotniego utrzymania (zapewnienie mieszkania, jedzenia itd.). Umowa taka jest zawierana w formie aktu notarialnego, a jej rozwiązanie z pewnymi wyjątkami nie jest możliwe. W przeciwieństwie do umowy darowizny osoba przenosząca własność nieruchomości nie może odwołać takiego oświadczenia w przypadku rażącej niewdzięczności. Zagadniecie to jest istotne gdyż bardzo często darowizna z poleceniem ustanowienia dożywotniej służebności mieszkania jest mylona w praktyce z umową dożywocia.

Rozwiązanie umowy dożywocia

  Rozwiązania umowy dożywocia nie powoduje przeniesienie własności nieruchomości, która jest obciążona tym prawem. Nowy właściciel jest odpowiedzialny za realizację prawa dożywocia, a dodatkowo odpowiedzialność taką posiada poprzedni właściciel. Strony mogą również ukształtować dowolnie treść stosunku prawnego, o ile nie sprzeciwia się to obowiązującym przepisom. Dlatego właśnie strony mogą zmienić treść przedmiotowego stosunku prawnego i w tym celu zawrzeć nową umowę w formie aktu notarialnego. W wyjątkowych przypadkach istnieje także możliwości rozwiązania umowy dożywocia lub zmiana jej treści przez Sąd. Dotyczy to sytuacji, gdy pomiędzy stronami ww. umowy wytworzyły się tego rodzaju relację, że ich osobista styczność nie jest możliwa. Dla przykładu, jeżeli pomiędzy dożywotnikiem, a właścicielem nieruchomości dojdzie do poważnego konfliktu to z oczywistych przyczyn nie mogą oni zamieszkiwać razem. Konflikt taki może być spowodowany przez jedną ze stron lub być zupełnie niezawiniony. Przesłanką rozwiązania umowy jest to, aby umowa dożywocia nie mogła być wykonywana. Rozwiązanie umowy dotyczy wyłącznie sytuacji wyjątkowych. Skutkiem rozwiązanie takiej umowy jest zwrot wzajemnie otrzymanych świadczeń. Oznacza to, że na podstawie wyroku Sądu własności nieruchomości zostanie ponownie przeniesiona na rzecz dożywotnika, a uprawnienia dożywotnika do żądania dożywotniego utrzymania wygasną. Rozwiązanie takiej umowy jest możliwe wyłącznie wówczas gdy był zbywcą nieruchomości był dożywotnik, a nie osoba trzecia. Gdy nie zachodzi wyjątkowa sytuacja możliwa jest natomiast zamiana prawa dożywocia na dożywotnią rentę.

Kontakt z Nami 

  Kancelaria w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie pomaga w sprawach rzeczowych. Pomoc prawna obejmuje również reprezentację w postępowaniach sądowych, których przedmiotem jest rozwiązanie umowy dożywocia, czy też zmiana dożywocia na dożywotnią rentę. W celu umówienia terminu spotkania wymagany jest kontakt telefoniczny.

Twórcy bloga - adwokat i radcy prawni

Autorem naszych publikacji są prawnicy z naszej Kancelarii, w tym adwokat Piotr Czyżyński, który prowadzi również Kancelarię adwokacką w Rzeszowie. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną adwokata Piotra Czyżyńskiego Kancelaria adwokacka w Rzeszowie.  Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami zamieszczanymi na blogu tej Kancelarii adwokackiej.

Zajmujemy się obsługą osób prywatnych, a także podmiotów gospodarczych między innymi z branży wirtualnych biur w Krakowie i Rzeszowie, transportowej czy księgowej. Prowadzimy stałą obsługę prawną firm bez konieczności wnoszenia stałych opłat abonamentowych.

Zaufali Nam

Kontakt z Kancelarią

Tel.

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)
Jarosław
, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus