Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk, Kraków, Rzeszów to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Upadłość konsumencka Rzeszów

Specjalizujemy się pomocy niewypłacalnym dłużnikom, w zakresie ogłaszania upadłości konsumenckiej w Rzeszowie. Załatwimy sprawy kompleksowo w oparciu o udzielone pełnomocnictwo procesowe. Przygotowujemy dokumenty oraz reprezentujemy dłużników przed Sądem.

Upadłość konsumencka Kraków

Reprezentujemy także Klientów w postępowaniach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Krakowie. Zajmujemy się prowadzaniem spraw upadłościowych przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Pomogliśmy już kilkuset Klientom uwolnić się od długów.

Zadzwoń lub napisz. 

Sposoby nabycia rzeczy

Jak można nabyć własność rzeczy?

O tym w jaki sposób można nabyć na własność rzecz traktowała już prawo starożytnego Rzymu, którego prawodawstwu dużo zawdzięczają europejskie systemy prawne. Podstawowym sposobem nabycia własności jest jej przeniesienie w drodze umowy. Dochodzi do tego, w szczególności w przypadku sprzedaży rzeczy, czy wykonania umowy darowizny. W niektórych przypadkach, np. jeżeli chodzi o własność nieruchomości konieczne jest zachowanie odpowiedniej formy, w innych przypadkach do przeniesienia własności wymagana jest umowa w dowolnej formie, również ustna lub dorozumiana. Innym niż umowny sposobem nabycia własności jest objęcie w posiadanie samoistne rzeczy niczyjej. Posiadanie samoistne jest przeciwieństwem posiadania zależnego i oznacza, że posiadacz tratuje rzecz jako swoją własność (nie jest związany stosunkiem obligacyjnym np. jako najemca rzeczy lub też dzierżawca). Dotyczy to oczywiście wyłącznie rzeczy ruchomych, które zostały porzucone. Porzucanie rzeczy nie jest jednak równoznaczne z jej zgubieniem. Porzucający rzecz w przeciwieństwie do osoby, która ją zgubiła chce się wyzbyć jej własności. Dla przykładu wystawienie starych mebli przed posesje w nadziej, że ktoś je zabierze w celu ich używania jest porzuceniem rzeczy. Nie będzie natomiast porzuceniem rzeczy zgubienie zegarka w pociągu. Tak samo jak porzucenie traktuje się przypadek, gdy właściciel nie odszukał wyrojonego roju pszczół w określonym w kodeksie terminie. Innym przypadkiem nabycia własności jest przemilczenie, które to właśnie dotyczy rzeczy zgubionych. W przypadku gdy rzecz zgubiona zostanie znaleziona, a jej właściciel nie zgłosi się do jej odbioru w ciągu 1 roku od stosowanego wiewania, lub w ciągu 2 lat gdy wezwanie właściciela nie jest możliwe (nieznane są jego dane) własność zgubionej rzeczy przechodzi na znalazcę jeżeli uczynił zadość swoim obowiązku. Jeżeli zaś rzecz została przekazana na przechowanie własność na znalazcę przechodzi dopiero gdy nie zostanie odebrana przez właściciela, który rzecz zgubił w terminie wyznaczonych przez ten organ samorządu terytorialnego. Jeżeli jednak przedmiotem zguby są zabytki lub materiały archiwalne po upływie ww. terminów przejmuje je na własność skarb państwa. Odrębne uregulowania dotyczą nabycia skarbu (rzeczy znalezionej w okolicznościach, w których poszukiwanie właściciela jest oczywiście bezcelowe). W przypadku wątpliwości można skonsultować się w swojej konkretnej sprawie z adwokatem lub radca prawnym. Prawnik dokona analizy danego przypadku.

Inne przypadki nabycia własności

Przepisy przewidują także własności, takie jak przetworzenie (zrobienie rzeczy z cudzych materiałów), połączenie (dwie rzeczy tworzą jedną całość), przemieszanie (szczególny rodzaj połączenia), a także nabycie własności ruchomości znajdującej się na nieruchomości zgodnie z zasadą superficies solo cedit. Nasza kancelaria posiada biura w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie.

Twórcy bloga - adwokat i radcy prawni

Autorem naszych publikacji są prawnicy z naszej Kancelarii, w tym adwokat Piotr Czyżyński, który prowadzi również Kancelarię adwokacką w Rzeszowie. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną adwokata Piotra Czyżyńskiego Kancelaria adwokacka w Rzeszowie.  Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami zamieszczanymi na blogu tej Kancelarii adwokackiej.

Zajmujemy się obsługą osób prywatnych, a także podmiotów gospodarczych między innymi z branży wirtualnych biur w Krakowie i Rzeszowie, transportowej czy księgowej. Prowadzimy stałą obsługę prawną firm bez konieczności wnoszenia stałych opłat abonamentowych.

Zaufali Nam

Kontakt z Kancelarią

Tel.

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)
Jarosław
, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus