Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk, Kraków, Rzeszów to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Upadłość konsumencka Rzeszów

Specjalizujemy się pomocy niewypłacalnym dłużnikom, w zakresie ogłaszania upadłości konsumenckiej w Rzeszowie. Załatwimy sprawy kompleksowo w oparciu o udzielone pełnomocnictwo procesowe. Przygotowujemy dokumenty oraz reprezentujemy dłużników przed Sądem.

Upadłość konsumencka Kraków

Reprezentujemy także Klientów w postępowaniach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Krakowie. Zajmujemy się prowadzaniem spraw upadłościowych przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Pomogliśmy już kilkuset Klientom uwolnić się od długów.

Zadzwoń lub napisz. 

Umowa dożywocia

Istota umowy dożywocia regulowanej  w polskim kodeksie cywilnym 

Często osoby starsze pragną rozdzielić swój majątek jeszcze za swojego życia, chcą jednak przy tym zapewnić sobie gwarancje bezpieczeństwa i opieki w ostatnich latach swojego życia. Na gruncie prawa cywilnego istnieje taki rodzaj umowy, który w sposób właściwy może zabezpieczyć takie osoby. Umowa dożywocia to umowa między właścicielem nieruchomości, a inna osobą polegająca na tym, że właściciel danej nieruchomości przenosi jej własność na tą osobę w zamian za to, że ona zapewni mu prawo do mieszkania w tym lokalu i odpowiednią opiekę. Prawo do takiej opieki przysługuje także bliskim osobom właściciela, który przez umowę dożywocia przenosi  własność tej  nieruchomości. Na podstawie tej umowy zbywcą nieruchomości może być wyłącznie osoba fizyczna. A nieruchomości o której mówimy może dotyczyć jej całości lub jej części czyli udziału jaki posiada zbywająca osoba.

Treść umowy dożywocia 

Najważniejszym aspektem umowy dożywocia jest więc nie tylko prawo do zamieszkiwania nieruchomości przez jej zbywcę, ale przede wszystkim zobowiązanie się nabywcy do opieki na nim polegającej głównie na traktowaniu go na zasadach przysługujących domownikowi, zapewnienie mu wyżywienia, ubrania, światła, opału, opiekowanie się nim w chorobie oraz wyprawienie mu godnego pogrzebu. W takiej umowie oczywiście mogę być też zawarte także inne istotne dla stron postanowienia, które muszą być spełnione.

Forma umowy dożywocia

Umowa dożywocia musi posiadać formę aktu notarialnego, więc koniecznie należy udać się do notariusza, aby taka umowę sporządził. Opłata notarialna w tym przypadku zależna jest od wartości zbywanej nieruchomości, przepisy określają jednak tylko maksymalne taksy notarialne. Do tych sum należy także doliczyć podatek VAT od usługi notariusza polegającej na sporządzeniu umowy.

Odpłatność umowy i należny podatek 

Przepisy podatkowe określają, że dożywocie traktowane jest jako czynność odpłatna. Świadczenia jakie przysługują zbywcy należy zaliczyć do przychodu i trzeba od nich odprowadzić odpowiedni podatek. Płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych jest w tym przypadku notariusz, który odprowadza należny podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Profesjonalna opinia prawna 

Aby zasięgnąć  profesjonalnej porady prawnej w sprawie jak taka umowę zawrzeć i co powinna zawierać, aby zbywca nieruchomości zabezpieczył w jak najlepszy sposób swoje interesy prawne najlepiej udać się do radcy prawnego lub adwokata. Pani radca prawny Joanna-Orłowska Pączek w swoich Kancelariach w Rzeszowie, Przeworsku i Jarosławiu udzieli wszystkich niezbędnych i wyczerpujących porad w tym zakresie.

Twórcy bloga - adwokat i radcy prawni

Autorem naszych publikacji są prawnicy z naszej Kancelarii, w tym adwokat Piotr Czyżyński, który prowadzi również Kancelarię adwokacką w Rzeszowie. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną adwokata Piotra Czyżyńskiego Kancelaria adwokacka w Rzeszowie.  Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami zamieszczanymi na blogu tej Kancelarii adwokackiej.

Zajmujemy się obsługą osób prywatnych, a także podmiotów gospodarczych między innymi z branży wirtualnych biur w Krakowie i Rzeszowie, transportowej czy księgowej. Prowadzimy stałą obsługę prawną firm bez konieczności wnoszenia stałych opłat abonamentowych.

Zaufali Nam

Kontakt z Kancelarią

Tel.

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)
Jarosław
, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus