Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk, Kraków, Rzeszów to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Upadłość konsumencka Rzeszów

Specjalizujemy się pomocy niewypłacalnym dłużnikom, w zakresie ogłaszania upadłości konsumenckiej w Rzeszowie. Załatwimy sprawy kompleksowo w oparciu o udzielone pełnomocnictwo procesowe. Przygotowujemy dokumenty oraz reprezentujemy dłużników przed Sądem.

Upadłość konsumencka Kraków

Reprezentujemy także Klientów w postępowaniach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Krakowie. Zajmujemy się prowadzaniem spraw upadłościowych przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Pomogliśmy już kilkuset Klientom uwolnić się od długów.

Zadzwoń lub napisz. 

Zmiana nazwiska w księgach wieczystych

Obowiązek właściciela nieruchomości

Jak wiadomo ujawnienie prawa w księdze wieczystej to uprawnienie, ale także obowiązek właściciela nieruchomości. Wynika to z faktu, że nieujawnienie prawa w księgach wieczystych może narażać w niektórych przypadkach nabywcę nieruchomości w dobrej wierze na szkodę.  Dodatkowo Sąd może nałożyć na opieszałego właściciela grzywnę nawet do 10 000 zł. Również w przypadku zmiany nazwiska właściciela istnieje obowiązek ujawnienia tego faktu w księdze wieczystej.

Kiedy następuje zmiana nazwiska?

Najczęściej zmiana nazwiska właściciela księgi wieczystej dotyczy kobiet, które zmieniają nazwisko po ślubie na nazwisko męża lub przyjmują nazwisko męża jako pierwszy człon nazwiska złożonego. W takim przypadku konieczna jest aktualizacja ksiąg wieczystych. W tym celu należy złożyć wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej na formularzu urzędowych KW-WPIS. Formularz ten musi być aktualny. Druk tego formularza można znaleźć co do zasady na stronie internetowej każdego Sądu Rejonowego, na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości lub wybrać taki formularz w formie papierowej w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego. Opłata od wpisania zmiany nazwiska właściciela wynosi tylko 60 zł, a zatem jest niższa niż przypadku wpisu prawa własności. Do wniosku o wpis należy dołączyć zupełny odpis aktu małżeństwa, gdyż w dokumencie tym znajduje się informacja o zmianie nazwiska. Oczywiście nie zawsze zmiana nazwiska jest związana z zawarciem małżeństwa, czasami może ona wynikać z rozwodu i powrotu do nazwiska panieńskiego, czy też orzeczenia Sądu stwierdzającego, że dziecko nie ma prawa do nazwiska ojca i nadaje się mu nazwisko matki. W każdym przypadku konieczne jest dołączenie stosownego dokumentu do wniosku, gdyż w postępowaniu wieczystym nie ma możliwości przesłuchania świadków, a fakty są stwierdzane jedynie na podstawie dołączonych dokumentów. Konieczność aktualizacji wpisu w księdze wieczystej dotyczy również zmiany imienia. Zmiana imienia jest możliwa w wyjątkowych sytuacjach w trybie postępowania administracyjnego. Chodzi tutaj o przypadki gdy imię jest np. obraźliwe (takie same zasady obowiązują przy zmianie nazwiska). W postępowaniu wieczysto-księgowym pomocy może udzielić również radca prawny lub adwokat, jednak z uwagi na fakt, że wypełnienie wniosku o wpisanie prawa lub zmiany danych w księgach wieczystych jest stosunkowo proste najczęściej zainteresowani uzupełniają te wniosku samodzielnie.

Pomoc prawna w postępowaniu wieczystoksięgowym

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnika w celu sporządzenia wniosku o zmianę nazwiska w księgach wieczystych zapraszamy do Kancelarii w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie. Postępowanie wieczystoksięgowe należy do postępowań o dużym stopniu zawiłości.

Twórcy bloga - adwokat i radcy prawni

Autorem naszych publikacji są prawnicy z naszej Kancelarii, w tym adwokat Piotr Czyżyński, który prowadzi również Kancelarię adwokacką w Rzeszowie. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną adwokata Piotra Czyżyńskiego Kancelaria adwokacka w Rzeszowie.  Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami zamieszczanymi na blogu tej Kancelarii adwokackiej.

Zajmujemy się obsługą osób prywatnych, a także podmiotów gospodarczych między innymi z branży wirtualnych biur w Krakowie i Rzeszowie, transportowej czy księgowej. Prowadzimy stałą obsługę prawną firm bez konieczności wnoszenia stałych opłat abonamentowych.

Zaufali Nam

Kontakt z Kancelarią

Tel.

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)
Jarosław
, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus