Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk, Kraków, Rzeszów to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Upadłość konsumencka Rzeszów

Specjalizujemy się pomocy niewypłacalnym dłużnikom, w zakresie ogłaszania upadłości konsumenckiej w Rzeszowie. Załatwimy sprawy kompleksowo w oparciu o udzielone pełnomocnictwo procesowe. Przygotowujemy dokumenty oraz reprezentujemy dłużników przed Sądem.

Upadłość konsumencka Kraków

Reprezentujemy także Klientów w postępowaniach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Krakowie. Zajmujemy się prowadzaniem spraw upadłościowych przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Pomogliśmy już kilkuset Klientom uwolnić się od długów.

Zadzwoń lub napisz. 

Sposób zaliczenie zapłaty wierzytelności

Kilka zobowiązań u tego samego wierzyciela

Często istnieje sytuacja, że jedna osoba posiada kilka zobowiązań co do tego samego wierzyciela. W praktyce obrotu gospodarczego często dochodzi do sytuacji, że istnieją wątpliwości co do tego, która wierzytelność dłużnik spłacił. W tym zakresie w braku odmiennych ustaleń stron znajdują zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego. Zasadą jest to, że to dłużnik ma prawo wybrać, którą wierzytelność ma spłacić. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla dłużnika. Jeżeli wierzycielowi przysługują dwie wierzytelności względem dłużnika, jedna z nich przedawnia się już za następnego dnia, natomiast druga dopiero co stała się wymagalna,  takim przypadku w interesie dłużnika jest spłacenie wierzytelności, która dopiero stała się wymagalna, a nie wierzytelności, która najprawdopodobniej ulegnie przedawnieniu (wierzyciel nie zdąży już najprawdopodobniej wytoczyć powództwa). Wybór dłużnika nie obejmuje już zobowiązań wynikających z jednego długu. Dla przykładu dłużnik przelał na konto wierzyciela kwotę 10 000 zł na zaspokojenie zobowiązania, na które składała się kwota 10 000 zł należności głównej, która przedawni się dopiero za dwa lata oraz odsetek w kwocie 10 000 zł (odsetki te są tak wysokie w związku z faktem, że dłużnik pozostawał w zwłoce przez wiele lat), które przedawnią się za kilka dni. W interesie dłużnika byłoby zaspokojenie należności głównej z uwagi na fakt, iż wtedy wygasną również zobowiązania odsetkowe. W tym przypadku jednak to do wierzyciela należy wybór, którą należność w ramach jednego długu umorzy w skutek spłaty. W interesie wierzyciela jest oczywiście zarachowanie otrzymanej kwoty na odsetki. Z uwagi na ten fakt, nie warto bagatelizować zagadnień związanych z zaliczeniem zapłaty.

Uprawnienia dłużnika oraz wierzyciela

Jeżeli natomiast dłużnik nie wybierze długu, który chce zaspokoić wybór należy do wierzyciela. Warto pamiętać, że zgodnie z art. 451 kodeksu cywilnego dłużnik nie może zmienić zdania w tym zakresie, tj. żądać zaliczenia zapłaty na inny dług, jeżeli przyjął już pokwitowanie, w którym stwierdza się zaliczenie zapłaty na poczet określonego długu.   W przypadku gdy również wierzyciel nie skorzystał z prawa wyboru świadczenie podlega zarachowaniu na poczet długu najdalej wymagalnego, co z zasady jest korzystne dla wierzyciela.   W przypadku wątpliwości można umówić się w dowolnie wybranej kancelarii adwokackiej lub radcowskiej w celu odbycia konsultacji z prawnikiem. 

Analiza konkretnej sprawy 

Jeżeli chcesz uzyskać analizę Twojej konkretnej sprawy w oparciu o przepisy prawa oraz orzecznictwo judykatury zapraszamy do skorzystania z usług Kancelarii Radcy Prawnego w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie. Dane adresowe znajdują się na naszej stronie. 

Twórcy bloga - adwokat i radcy prawni

Autorem naszych publikacji są prawnicy z naszej Kancelarii, w tym adwokat Piotr Czyżyński, który prowadzi również Kancelarię adwokacką w Rzeszowie. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną adwokata Piotra Czyżyńskiego Kancelaria adwokacka w Rzeszowie.  Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami zamieszczanymi na blogu tej Kancelarii adwokackiej.

Zajmujemy się obsługą osób prywatnych, a także podmiotów gospodarczych między innymi z branży wirtualnych biur w Krakowie i Rzeszowie, transportowej czy księgowej. Prowadzimy stałą obsługę prawną firm bez konieczności wnoszenia stałych opłat abonamentowych.

Zaufali Nam

Kontakt z Kancelarią

Tel.

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)
Jarosław
, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus